22 Şubat ‘Kaz Günü’


 

Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından ‘Kaz yetiştiricileri çalıştayı ve kaz günü etkinliği’ düzenleyece

 

 

 

 

22 Şubat’ta başlayacak olan çalıştay iki gün sürecek.

 

Yozgat’ta ilk kez düzenlenecek olan Çalışıtay’ta alanın uzman 10 öğretim görevlisi ile kaz üretimi yapan 8 kişi sunum yapacak.  Çalıştay’a Türkiye’nin çeşitli illerinde çiftçi, üretici ve müteşebbis katılacak.

Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif Boz, çalıştayın Türkiye’de kaz yetiştiriciliği bakımından önemli olduğunu söyledi.

 

Boz, “Türkiye’de kaz konusundaki birikimlerin değerlendirilmesi, güncel sorunların saptanması ve çözüm önerilerinin ortak akılla ortaya konularak geleceğe yönelik projeksiyonların oluşturulması, Türkiye kaz yetiştiriciliğinin gelişmesi bakımından önem taşımaktadır. Bu amaçla üniversitelerimiz ve araştırma kuruluşlarımızda bu konuda çalışan uzman kişilerinin bir araya getirilerek mevcut uygulama ve araştırma alt yapılarının ortaya konulması, yeni işbirlikleri zemin oluşturulması, yapılacak olan araştırmaların kalitesini artıracağı gibi, ülkemiz ihtiyaçlarına göre planlanmasını ve kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Kaz yetiştiriciliği konusunda daha fazla araştırma yapılması bu üretimi sektör olma yolunda olumlu katkılar sağlayacaktır. Henüz geleneksel bir üretim ile devam eden kaz yetiştiriciliği bilgi kirliliği ve alt yapı eksiklikleri nedeniyle istenilen düzeye gelememektedir. Rekabet gücü ve katma değeri yüksek bir yetiştiriciliği yaygınlaştırmak ve sektör haline getirebilmek adına bu çalıştay önem arz etmektedir. Bu çalıştay da ele alınacak konularda bilimsel deneyimlerle uzmanların önemli katkılarda bulunacağınıza inanıyoruz. Elde edilecek çıktıların ilgili kurum ve kuruluşlara ulaştırılarak alt yapısı güçlü katma değeri ve rekabet gücü yüksek bir kaz yetiştiriciliği sektörü oluşturulmaya çalışılacaktır” dedi.

 

Çalıştayın iki gün süreceğini aktaran Yrd. Doç. Dr. Mehmet Akif Boz, “22-23 Şubat’ta Türkiye’de ilk defa kaz yetiştiriciliği çalıştayı yapılacak. Alanında uzman 10 tane hoca gelecek. Türkiye’nin dört bir tarafından çiftçi, üretici ve müteşebbis katılacak. Üreten kadar kaz sektörüne girmek isteyen var. Ama akıllarında bir soru işareti var. Ülke genelinde 8 tane kaz üretim yapan kişi konuşma yapacak” şeklinde konuştu Kaynak:Çamlık


Yazan - 21 Şubat 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x