250 Bin İşletme Tasvifiye Edilecek


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı açıkladı.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, ticari hayatları fiilen sona ermiş yaklaşık 250 bin şirket ve kooperatifin kısa yoldan tasfiyesine imkan sağlayacak.

 

Bakan Hayati Yazıcı, “Bu sayede sayıları yaklaşık 1,5 milyonu bulan; yönetici, ortak, alacaklı ve borçlularının 10 yıllardır bekleyen çok önemli bir sorunu çözmüş olduk. Bir anlamda ticari hayattan ayrılmış bu şirket ve kooperatiflere kolay ve hızlı defin merasimi düzenledik.” dedi.   Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Resmi Gazete’de yayımlanan “Münfesih Olmasına veya Sayılmasına Rağmen Tasfiye Edilmemiş Anonim ve Limited Şirketler ile Kooperatiflerin Tasfiyelerine ve Ticaret Sicili Kayıtlarının Silinmesine İlişkin Tebliğ” hakkında açıklama yaptı. Yazıcı’nın verdiği bilgiye göre yeni Türk Ticaret Kanunu’nun geçici yedinci maddesi uyarınca tasfiyeleri ve ticaret sicili kayıtlarının silinmeleri gerçekleştirilebilecek.

 

Bu kapsamda, ticaret sicili müdürlüklerince re’sen veya ticaret sicili müdürlüklerine herhangi bir kişi, kurum ya da kuruluş tarafından kanıtlarıyla birlikte yapılacak başvuru üzerine kapsam dahilindeki şirket veya kooperatifler tespit edilecek.   Ticaret sicili müdürlüklerince, bu kapsamda yer alacak şirket ve kooperatiflerin ticaret sicilinde kayıtlı son adreslerine ve sicil kayıtlarına göre şirket veya kooperatifi temsil ve ilzama yetkilendirilmiş kişilere ihtar gönderilerek 2 ay içinde tasfiye memurunun bildirilmesi, ayrıca şirket ya da kooperatifin davacı veya davalı sıfatıyla devam eden davasının bulunup bulunmadığına ilişkin yazılı beyanın ticaret sicili müdürlüklerine verilmesi istenecek. Belirtilen süre içinde tasfiye memurunun bildirilmemesi halinde şirket veya kooperatif ticaret sicilinden silinecek. Şirkete ait malvarlığının bulunması durumunda bu malvarlığına 10 yıllık bir hak koruyucu süre getirildi. Böylece işletmelerin mal varlıkları silinme tarihinden itibaren 10 yıl sonunda hazineye intikal edecek.

 

Türkiye’de bugün itibariye bu kapsamda yer alan; 210 bini fiilen sona ermiş veya dağılmış sermaye şirketi ve 40 bini kooperatif olmak üzere yaklaşık 250 bin işletme bulunuyor. Fiilen ticari hayatta olmayan bu şirketlerin veya kooperatiflerin kolayca tasfiye edilebilmesine ve ticaret sicili kayıtlarının silinmesine imkanı sağlanmış olacak.


Yazan - 31 Aralık 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x