28 Bin Tavuk Telef Oldu.


tarakli-mahdumlar-bilgisayar-sistemindaki-ariza-nedeniyle-tavuklar-telef-oldu-5-600x330

 

Sakarya’nın Taraklı ilçesinde bir tavuk çiftliğindeki 28 bin tavuk, havasız kalarak telef oldu.

 

Taraklı ilçesi Mahdumlar Köyünde Yasin Türkkan’a ait tavuk çiftliğinin bilgisayar sistemindeki teknik arıza sonrası havalandırma sisteminin çalışmamasından dolayı kümeste bulunan 28 bin tavuk telef oldu.

 

Havalandırma fanları kilitlendi

 

Mahdumlar Köyünde bulunan tavuk kümesinde sabaha karşı meydana gelen olayda bilgisayar sisteminin arızalanması nedeniyle kümes havalandırma fanları kilitlendi.Kümeslere hava sirkülasyonu sağlayan fanların çalışmaması sonrası kümeste bulunan 28 bin tavuk havasız kaldı. Uyarıcı sisteminin de bilgisayara bağlı olması nedeniyle sistemin alarmının da çalışmaması sonrası tavuklar havasızlıktan telef oldu.

tarakli-mahdumlar-bilgisayar-sistemindaki-ariza-nedeniyle-tavuklar-telef-oldu-1-600x393

Sabah Anlaşıldı

 

Sabah’a karşı 05:00-06:00 saatleri arasında meydana geldiği tahmin edilen olay sabah 08:00 de Yasin Türkkan’nın kümese gitmesiyle anlaşıldı. Türkkan, Kapıları açtık ama geç kalmıştık, hepsi ölmüştü. Yapacak bir şeyimiz kalmamıştı.

 

Zarar 200 Bin TL.

 

Taraklı ilçesi Mahdumlar Köyünde Yasin Türkkan’a ait tavuk kümesinde meydana gelen olay sonrası İlçe Gıda tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince zarar tespiti raporu tutuldu.Tavuk kümesindeki  28 bin Tavuk’un havasızlıktan telef olması nedeniyle zararın yaklaşık 200 bin TL olduğu belirtildi.

 

İmha Edildi.

 

Havasızlıktan telef olan tavuklar imha edildi. Telef olan tavuklar kümes çalışanlarınca iş makinaları ile traktör remorklarına yüklenerek etrafa mikrop saçmaması için açılan çukurlara gömülerek imha edildi.

 

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com


Yazan - 9 Haziran 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x