3.Ulusal Süt Zirvesi, 6-7 Kasım’da buluşuyor……


unnamed (2)

 

 

 Halim UTLU

 

 

Anadolu EXPO Canlı Süt ve Besi Hayvanları Fuarı ile eş zamanlı düzenlendi…

 

 

Türkiye’nin kişi başı 24 litre süt tüketimiyle Avrupa  Birliği ve Amerika’nın gerisinde kalması, zirvede ele alınacak….

 

 

Türk Süt Sektörünün gelişmesi, verimliliğinin arttırılması,Dünya Sütçülük Federasyonu’nun ortaya koyduğu sütün; sürdürülebilir üretimi için, gerekli olan bilgi ve teknolojilerin üretici ve sektör profesyonelleri ile buluşmasını sağlamayı amaçlayan 3.Ulusal Süt Zirvesi,6 ve 7 Kasım 2015 tarihleri arasında,Kuşadası Efes Fuar ve Kongre Merkezi’nde toplanıyor.Ana temanın, “Süt sektörünün yeniden yapılandırılması” olarak belirlenen zirvede,28 konu ele alınacak.

 

Süt fazlalığı konusu masaya yatırılacak !

 

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği(TSUMB) ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Aydın İl Müdürlüğü önderliğinde Platform Fuarcılık tarafından düzenlenen zirvede, süt fazlalığı konusu masaya yatırılacak.Türkiye’nin yılda 19 milyon ton ile üretimdeki başarısına karşın, kişi başı 24 litre süt tüketimiyle birçok Avrupa  Birliği ve Amerika’nın gerisinde kalması da zirvede ele alınacak.

 

Zirve, küçük ve büyükbaş hayvancılığın gelişmesi için önemli

 

 

Efes Fuar ve Kongre Merkezi’nde 6 -7 Kasım tarihleri arasında toplanacak 3. Ulusal Süt Zirvesi, Türkiye’nin dört bir yanından gelecek üreticileri ağırlayacak.Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Salih Okumuş, zirvenin küçük ve büyükbaş hayvancılık sektörünün gelişmesi, süt verimliğinin ve kalitesinin artırılarak, sürdürülebilir üretimi ile pazarlanmasını sağlamak adına, büyük önem taşıdığını ifade etti.

 

Sektör açısından çok faydalı olacak

 

Okumuş,konu ile ilgili şu bilgiyi paylaştı;”3.Ulusal Süt Zirvesi, 2014’de ülkemizde ilk kez yapılan Anadolu Expo Canlı Süt ve Besi Hayvanları Fuarı ile eş zamanlı düzenlemekteyiz. Süt sektörü için böylesi önemli bir zirvenin, süt hayvanlarının teşhir edilip satışa sunulduğu ve hayvancılık alanında Türkiye’nin ilk ve tek ihtisas fuarı ile eş zamanlı, aynı mekanda gerçekleştiriliyor olmasının, sektör temsilcileri açısından oldukça faydalı olacağı kanaatindeyiz.

 

Zirve,bilgi, fikir ve teknoloji paylaşımı fırsatları yaratıyor Süt sektörü son yıllarda yaşanan yem ham madde fiyatlarındaki artış, GDO gibi temel pek çok zorluğa rağmen, ülkemiz övünülecek bir endüstri olmayı başardı. Sektör yeni ve daha ileri hedeflerle, bu övgüyü devam ettirmeye kararlı. Bunun için birlikte, el ele bilimi, teknolojiyi kullanarak, paylaşarak daha çok öğrenerek üretmemiz ve globalleşen dünyada yerimizi sağlamlaştırmamız gerekiyor.Zirve,süt sektörü ailesinin önemli bir vizyonunu yansıtıyor ve bilgi, fikir ve teknoloji paylaşımı açısından önemli fırsatlar yaratıyor.

 

Ana tema “Süt sektörünün yeniden yapılandırılması”

 

Gelecek ile ilgili planlamalarda, üreticinin yeniden yapılandırılmasının tartışılacağı zirvede, bir tarafta üretici, diğer tarafta ise süt işleyen tesis yetkilileri yer alacak.Tüm sektör ile ilgili yasal alt yapıyı oluşturan kamuda ve bu taraflara yol gösteren, ışık tutan üniversiteler ve akademisyenler de katkı verecek.

 

3.Ulusal Süt Zirvesi’nin ana teması “Süt sektörünün yeniden yapılandırılması” olarak belirlendi.Süt üretiminde Dünya’da uygulanan modellerin incelenip, hızla gelişen Türk süt sektörünün, yeniden yapılanmaya ihtiyacı var mıdır, varsa çözüm önerilerinin neler olması gerektiği,sektör temsilcileri tarafından görüşülüp tartışılacak ve bir yol haritası belirlenerek,sonuçları da kamuoyuna sunulacak.”

 

Öğrenerek üretmemiz gerekiyor

 

Zirvenin,Türkiye’nin tek ihtisas fuarı ile eş zamanlı aynı mekanda düzenlenmesinin sektör için büyük katkı sağlayacağını,süt sektörünün pek çok zorluğa rağmen övünülecek bir endüstri olmayı başardığını belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Aydın İl Müdürü Mustafa Bircan da, “Daha çok öğrenerek üretmemiz ve küreselleşen dünyada yerimizi sağlamlaştırmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu

 

Maliyet artışından, üretici kar elde edemiyor

 

unnamed (1)

 

 

3.Ulusal Süt Zirvesinin, üreticinin en önemli sorunu pazarlamaya çözüm önerileri getireceğinin altını çizen Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan ise sektörün 300 bin kişiyi doğrudan ilgilendirdiğini belirterek,şunları söyledi; ” Süt sektörüne devlet desteğiyle ciddi katkı sağlandı ve üretim arttı.Ancak sektör bu kadar gelişmiş olmasına karşın, maliyet artışı nedeniyle, üretici istediği karı elde edemiyor. Süt doğru şekilde niçin pazarlanamıyorun nedenleri de, zirvede ele alınacak” dedi.

 

Uluslararası Sütçülük Federasyonu ve ülkedeki merkez birlikleri katılıyor

 

6 -7 Kasım’daki zirveye, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı üst düzey temsilcileri,Ulusal Süt Konseyi,Uluslararası Sütçülük Federasyonu,Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Köy-Koop Merkez Birliği,Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği, Türkiye Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği, Hayvancılık Kooperatifleri Merkez Birliği, Türkiye Tarım Kredi  Kooperatifleri Merkez Birliği başkanları, bölge birlik, dernek ve birim kooperatif başkanları, ziraat odaları, akademisyenler, önder çiftçiler, hayvan yetiştiricileri, veteriner hekimler, ziraat mühendisleri, zooteknistler, hayvancılık sektörü girişimcileri, gıda mühendisleri,süt sanayi temsilcileri, bu firmalara tedarik sağlayan firmaların temsilcileri ve sektörle bağlantılı işletmelerin temsilcileri katılıyor.


Yazan - 28 Eylül 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x