5 Haziran Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun


 

5 Haziran Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun

Dünya Çevre Gününde bu yıl dikkat çekilmesi hedeflenen konu; “Plastik Kirliliği”.

İnsan sağlığı açısından plastik maddelerin ve atıkların zararları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Zaman içinde özellikle gıda amaçlı tüketilen maddelerle temasta olan plastik materyallerin kullanımı mümkün olduğunda terk edilmeye başlanmış ya da kaliteli plastik kullanımına yönelim başlamıştır.

Hayatımıza teknolojik ve bilimsel gelişmeler sonucu dahil ettiğimiz doğal olmayan her ürünün zamanla zararlarının görüldüğü gerçeğini unutmamak gerekir. Elbette bu materyalleri tamamen hayatımızdan çıkarmamız mümkün değildir. Ancak bu materyallerin kullanımının kontrollü olması atıklarının doğru yönetilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Plastikler doğada 1000 yıla kadar uzun süre suyu ve toprağı kirleterek yok olmaktadır. Bu bilgiler doğrultusunda özellikle geri dönüşüm faaliyetlerine ilişkin duyarlılık ve bilinçlenme anlamında hem sanayicilere, kamu kurumu yetkililerine hem de bireyler olarak bizlere önemli görevler düşmektedir.

Gerek gıda sektöründe kullanımına bağlı olarak insan sağlığı açısından gerekse doğada yok olma sürecinde yaban hayatındaki canlılara verdiği zararlar açısından plastik kirliliği dikkate alınması gereken sorunlarımızdandır.

Farkındalık yaratmaya yönelik temalarla kutlanan Dünya Çevre Gününde; çevre koruma bilinci ile yetiştireceğimiz nesillerin geleceğimize umut olması dileğiyle, Dünya Çevre Günü kutlu olsun.

 

  1. Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

İzmir Veteriner Hekimleri Odası

Yönetim Kurulu adına

 

 


Yazan - 5 Haziran 2018. Kategori MANŞET, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x