Üretimi Tarih Olan Tavuk yemlik ve Sulukları Tekrar Vitrinde

images

Köy tavuğuna ilginin son yıllarda artması, metal yemlik üreten küçük esnafı memnun etti. Bursa’da eti ya da yumurtası için tavuk besleyen köylüler, tarihi Kayhan Çarşısı’nda metalden yemlik üreten ancak sayıları giderek azalan esnafın ürünlerine ilgi gösteriyor.

 

“Kuş gribi“nin yaygın görüldüğü yıllarda  hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla   bitme noktasına gelen ancak lezzetli  olduğu öne sürülerek yayın organlarında yer alması sonucu son yıllarda yeniden aranır hale gelen köy tavuğuna ilginin artması, metal yemlik üreten küçük esnafa yaradı.

 

Bursa’da çevre köylerde, eti ya da yumurtası için tavuk besleyen köylüler, tarihi Kayhan Çarşısı’nda metalden yemlik üreten ancak sayıları giderek azalan esnafın kapısını aşındırıyor.

 

Tarihi çarşıda, yarım asırdır faaliyet gösteren, dededen kalma 25 metrekarelik dükkanda hem üretim hem de satış yapan İbrahim Kocadere, her türlü metal, alüminyum ve galvanizli sac işlediklerini söyledi.

 

Kocadere, özellikle kanatlılara yönelik metal yemliklere son yıllarda ciddi talep olduğunu ifade etti.

 

“Kuş gribi”nin etkili olduğu 2006-2008 yıllarında metal yemliklere talebin bıçak gibi kesildiğini vurgulayan Kocadere, “Neyse ki son yıllarda köy tavuğu yeniden revaçta. Serbest gezen tavukların etinin ve yumurtasının daha lezzetli olması ayrıca sağlık açısından da köy tavuklarının tüketilmesinin uzmanlar tarafından önerilmesi, her şeyi tersine çevirdi” diye konuştu.

 

Son yıllarda köylerde tavuk ve yumurta üretenlerin sayısının arttığını anlatan Kocadere, bu durumun kendilerine yaradığını söyledi. Siparişle çalıştıklarını, özellikle bahar aylarında verilen siparişleri yetiştirmekte güçlük çektiklerini belirten Kocadere, üretimlerinin tamamının el yapımı olduğunu ifade etti

 

Tarımtv.gov.tr

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=55849

Yazan - Şub 28 2014. Kategori HAYVANCILIK, KÜMES HAYVANCILIĞI. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

1 Yorum - “Üretimi Tarih Olan Tavuk yemlik ve Sulukları Tekrar Vitrinde”

  1. Prof.Dr. Tülin AKSOY

    Bir atasözü vardır; “anneanneler biriktirir, anneler atar, kızları yeniden toplar”. Çoğumuzun annesi aile yadigârı kilim ve halıları makine halısı ile değiştirirken, bizler de yeniden bunlara sahip olmaya çalışıyoruz. Eskinin yararlarını, en azından prestijini keşfediyoruz. Ülkeler/insanlar zenginleştikçe ve eğitim düzeyi arttıkça daha doğal olan ürünlerin ve süreçlerin tercih edilmesi kaçınılmaz. Suni elyaf yerine pamuklu/yünlü/kaz tüyü gibi.
    AB standartlarına sahip tavukçuluk sektörümüzün ürünleri de doğal, laboratuarda üretilmiyor, ancak yeşil alanda gezinen, doğasına daha uygun davranabilen tavuğun ürünleri de pek çok tüketici için muazzam çekiciliğe sahip. Eğer tüketicinin bir kısmı, hayvanın daha mutlu olması ya da diğer nedenlerle (özel lezzet, sürdürülebilirlik, kırsal kalkınma vb)standart üründen 2-3 kat pahalı ürünlere para ödemeye hazırsa neden onlara uygun üretim yapmayalım?
    Türkiye insanına kaliteli gıda yapmak için tavukçuluk endüstrisini geliştirdi, doğru yaptı, şimdi sıra alternatif üretim sistemlerini ve piyasayı geliştirmede. Piyasada 15-20 TL’lik pantolon da var 100 TL’lik pantolon da, tavukçulukta niye çeşit olmasın? Organik vb sistemde üreticiler daha küçük ölçekli olacağından, başlangıç aşamasında başrolü kamu kurumlarının (üniversiteler ve ilgili bakanlık) ve ilgili STK’ların oynaması gerekiyor. Kanatlı eti ve yumurtası tüketimimizin % 10’unun organik vb sistemlere dönüşmesi en az birkaç bin aileye gelir sağlanması anlamına gelecektir. Ekipman üreticileri, bağımsız ve daha küçük ölçekli kuluçkahaneler-kesimhaneler ve yem fabrikaları, kontrol-sertifikasyon şirketleri …. Fransa’da üretilen toplam tavuk etinin % 16’sını sağlayan otlatmalı tavukçuluk sisteminin (Label Rouge)büyüklüğü yaklaşık 500 000 Avro/yıl’dur. “Bizde olmaz, biz yapamayız” demek tüm kesimlere karşı saygısızlıktır, ayrıca kanımca ar-ge ve yenilik tembelliğidir. Teneke tavuk yemlik ve suluğu satışlarının artması sevindiricidir, her şeyden önce çeşitlilik ve seçenek demektir, üretim demektir.

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |