‘AB çökme tehlikesiyle karşı karşıya’


george-soros-jpg

 

 

 

 

 

 

Milyarder yatırımcı Soros, “Avrupa Birliği çökme tehlikesiyle karşı karşıya” diye uyardı.

 

 

 

Milyarder yatırımcı George Soros, Avrupa Birliği’nin sığınmacı krizini çözmek için büyük bir nakit desteği üzerinde anlaşmaya varamaması halinde çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu  bildirdi.

 

 

New York Review of Books’a bir deneme yazan Soros, “Sığınmacılar umutsuz. Yasal sığınmacılara Avrupa’da istedikleri merkezlere ulaşmaları için bir şans verilmeli. AB liderlerinin sığınmacı krizinin etkin şekilde çözülmesi için fonlarda artış gerektiğini kavramalarına ihtiyaç var. Büyük miktarlarda harcama yahmak AB’nin sığınmacı krizinin en tehlikeli sonuçlarının bir kısmına etkin şekilde yanıt vermesine imkan sağlayacak” ifadelerini kullandı.

 

 

‘Yılda en az 30 milyar euro harcanmalı’

 

 

Soros, Avrupa’nın her yıl kabul edebileceği, sindirebileceği sığınmacı sayısının 300-500 bin arasında olduğunu belirtirken,  AB’nin sığınmacılar için yılda en az 30 milyar euro harcaması gerektiğini  vurguladı.

 

 

Soros,  “30 milyar euro muazzam bir rakam gibi gelebilir, ancak uygun perspektiften bakıldığında o kadar büyük değil. İlk olarak, gerekli fonların sağlanmamasının AB’ye maliyetinin çok daha büyük olacağını farkına varmalıyız. Sığınmacı krizinin Avrupa’nın Shengen sisteminin çökmesine neden olabileceği konusunda gerçek bir tehdit var” dedi.


Yazan - 12 Nisan 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x