AB ülkeleri yine ikiye bölündü:


2974206806

 

 

 

“Rusya’ya yeni yaptırımlara gerek var mı yok mu?”

 

Avrupa Birliği, Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlar konusudna görüş ayrılığına düştü. Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları zirvesinde, “Ukrayna’daki hassas ateşkese şans tanınması”, Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların ertelenmesi yönünde karar alındı.

 

Uluslararası ajanslarının bildirdiğine göre, Riga’da toplanan AB dışişleri bakanları, Rusya’ya karşı yeni yaptırımların yürürlüğe konulmasından önce, Ukrayna’daki ateşkeste sürekliliğin tanınması için çaba sarfedilmesi konusunda anlaştı.

 

AB dışişleri bakanlarının çoğu, Ukrayna’da ateşkesin ihlal edilmesi halinde, Moskova’ya uygulanan yaptırımların ciddi şekilde ağırlaştırılması gerektiği görüşünde birleşti.

 

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Rusya’ya yeni yaptırımlara karşı olduğunu açıkladı. İtalyan Bakan, “Şu an itibarıyla yeni yaptırımlara ya da yaptırımların otomatikman uzatılmasına ihtiyacımız yok” dedi.

 

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz da İtalyan mevkidaşını destekleyerek, “Bugün durumu düzelmek için elimizden geleni yapmalıyız. Yaptırımların uzatılması ya da genişletilmesi konusu, çatışma bölgesindeki durumun incelenmesinin ardından karara bağlanmalı” ifadelerinde bulundu.

 

İngiltere, Polonya ve Baltık ülkeleri Rusya’ya karşı sert tutumun sürdürülmesinden yana olurken, İtalya, Avusturya ve Güney Kıbrıs ise yaptırımların sınırlanmasından yana tutum sergiledi.

 

 

www.turkrus.com/


Yazan - 9 Mart 2015. Kategori MANŞET, EKONOMİ, DÜNYA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x