AB’de Denize Balık Dökmek Yasaklandı

Sosyal medyada paylaş.

29387

Aşırı avlanmayla birlikte balık stoklarının geleceğini tehdit eden istenmeyen balıkların denize geri dökülmemesi için avlanma kotalarına esneklik getiriliyor.

 

Avrupa Birliği (AB) tarım bakanları, avlanan balıklardan Avrupa Birliği (AB) tarım bakanları, avlanan balıklardan istenmeyenlerin denize geri bırakılması uygulamasını kademeli olarak yasaklama konusunda uzlaştı.

 

AB’de avlanan balıkların yaklaşık üçte biri boylarının küçüklüğü ya da istenmemeleri nedeniyle ölü olarak denize dökülüyor. Aşırı avlanmayla birlikte balık stoklarının geleceğini tehdit eden bu uygulamanın sona erdirilmesi için avlanma kotalarında esneklik getiriliyor.

 

Tarım bakanlarının üzerinde uzlaştığı yeni düzenlemeyle, AB’de denize balık dökme yasağı, gelecek yıldan itibaren tüm pelajik (yüzeye yakın) balık türlerinde, 2015’ten itibaren Baltık Denizi, 2016’dan itibaren Kuzey Denizi ve Kuzey Atlantik’te, 2017’den itibaren Akdeniz, Karadeniz ve diğer denizlerdeki balık türlerinde uygulanacak.

 

Yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu’nun da onayı gereken yeni düzenlemeyle birlikte, balıkçılar avlarının tamamını karaya çıkarmakla yükümlü olacak.

 

Yasağa uyum sağlamaları için balıkçılara avlanma kotalarında ilk 2 yıl yüzde 9, sonraki 2 yıl yüzde 8 ve devam eden yıllarda yüzde 7 istisna tanınacak.


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=38044

Yazan - Şub 27 2013. Kategori HAYVANCILIK, SU ÜRÜNLERİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |