Ağaç Sallama Aleti Keşfedildi

Sosyal medyada paylaş.

Denizli’de bir emekli cerrahi uzmanı ile makine mühendisi “Ağaç Sallama Makinesi” geliştirdi.

 

Yıllarca doktorluk yaptıktan sonra çiftçiliğe başlayan emekli genel cerrahi uzmanı Sadık Yiğit ile Pamukkale Üniversitesi Denizli Meslek Yüksekokulu Makine Programında öğretim görevlisi olarak çalışan mühendis Ömer Dican, ceviz, badem, zeytin, fındık gibi ağaçların hasadını yapmak için “Ağaç Sallama Makinesi” geliştirdi.

 

Denizli merkeze bağlı Pınarkent ilçesinde 70 dekarlık ceviz bahçesine sahip çiftçi Dr. Sadık Yiğit, geliştirme çalışmaları devam eden hasat makinesi ile ceviz hasadında başarılı sonuçlar elde etti. Bu hasat makinesi, bir işçinin gün boyu yaptığı ceviz hasadı işlemini 15 saniyede gerçekleştiriyor. Makine, orta büyüklükteki ceviz ağaçlarını gövdesinden, çok büyük ceviz ağaçlarını ise dalların gövdeyle birleştiği yerden kavrayıp titreterek hasadı gerçekleştiriyor.

 

Hasat makinesi sayesinde işçiler düşme ve yaralanma risklerinden kurtulurken, ağaçlarda sırıkla silkelenmediği için zarar görmüyor ve sonraki yıllarda da verimli oluyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Denizli İl Müdürü Sezgin Kutlu, bölgede son 10 yılda önemli miktarda ceviz alanı oluştuğunu belirterek, ilde 6 bin 5 yüz ton ceviz üretimi yapıldığını kaydetti. Kutlu, son yıllarda geliştirilen ceviz hasat makinası ile hasat döneminde zaman ve ürün kayıplarının en aza indirileceğini söyledi.

Abdullah Ali SEVİN /TRT


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=34261

Yazan - Eki 31 2012. Kategori GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |