Allah’ın bizlere emaneti olan hayvanlar, sadece gıda amaçlı değilHayvancılıkla ilgili hedeflerimize ulaşmada; veteriner hekimlerimizin bilgi birikimine ve gayretlerine güveniyorum

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın, Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajı:

“Allah’ın bizlere emaneti olan hayvanlar, sadece gıda amaçlı değil hayatımızın birçok farklı alanında bizim için vazgeçilmezdir. Bizler toplum olarak “Yaratılanı Yaradan’dan ötürü seven” bir anlayışa sahibiz. Bundan dolayı bizim nazarımızda “hayvan”lar da “insan”lar kadar kıymetlidir. İnsan sağlığı bizler için ne kadar önemliyse hayvan sağlığı da o kadar önemlidir. Bu bakımdan veteriner hekimlerimizin, hayvanların sağlığının korunması gibi kutsal bir görev ifa ettiklerine inanıyorum.

Zaman ve mesai mefhumu gözetmeksizin hizmet veren veteriner hekimlerimizin yapmış oldukları görevlerin, hayvan ve halk sağlığının yanı sıra ülkemiz ekonomisi açısından çok büyük önem arz ettiğinin bilincindeyiz. Bu nedenle sorunlarının giderilmesi, istihdamlarının artırılması, çalışma şartlarının iyileştirilmesi gibi taleplerinin yerine getirilmesinde Bakanlık olarak gerekenlerin yapılacağını ve onların her zaman yanında olduğumuzu belirtmek isterim.

Hayvan hastalıklarıyla mücadele etmek, hayvancılıkta sürdürülebilirliği sağlamak bakımından büyük önem taşıyor. Bu çerçevede 2018 yılını “Buzağı Kayıplarını Önleme Yılı” ilan ederek bu doğrultuda önleyici çalışmalara hız verdik. Şap hastalığından ari bölgelerin ülke geneline yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Çeşitli hayvan hastalıklarıyla ilgili mücadele programları, hayvan refahı uygulamaları, elektronik kimliklendirme, küpeleme gibi faaliyetleri yoğun bir şekilde yürütüyoruz. Ayrıca hayvancılık işletmelerini, veteriner hekimlerimiz aracılığıyla devamlı kontrol altında tutuyor, onların bakım, sağlık, beslenme, barınma konularını birebir takip ediyoruz.

Kamu dışında 20’den fazla sektörde faaliyet gösteren veteriner hekimlerimiz de, ortaya koydukları gayret ve çalışmalarla hayvanların sağlığıyla ilgili değerli hizmetler sunuyorlar.

Gerek kamuda gerekse kamu dışında çalışan bütün veteriner hekimlerimizi, birer ekip arkadaşı olarak görüyorum. Ekip olarak yürütülen bütün çalışmalarla sağlıklı hayvan sayımızın artış gösterip hayvancılığımızın daha da gelişeceğine inanıyorum. Bu hedefe ulaşmada veteriner hekimlerimizin bilgi birikimine ve gayretlerine güveniyorum. Sağlıklı kıldığımız her hayvanla; üreticilerimize, ülke hayvancılığımıza ve ekonomimize hep birlikte güç katacağız.

Bu duygularla meslektaş olarak gördüğüm veteriner hekim kardeşlerimin Dünya Veteriner Hekimler Günü’nü kutluyor; hayvan sağlığı, gıda güvenilirliği, halk sağlığı, hayvan refahı ve hayvancılığımızın geliştirilmesine sundukları değerli katkılar için teşekkür ediyorum.”


Yazan - 29 Nisan 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x