Almanya’da ‘teröre lanet‘ yürüyüşü


0,,17772958_303,00

 

 

Almanya’da Avrupa Yeni Türk Komitesi adlı bir kuruluşun çeşitli kentlerde pazar günü eş zamanlı olarak düzenlemeyi planladığı ‘teröre lanet‘ yürüyüşü tartışmalara yol açtı.

 
Almanya’da Avrupa Yeni Türk Komitesi (AYTK) adlı bir kuruluşun Türkiye ve Avrupa’daki teröre karşı düzenlemeyi planladığı gösteriler tartışma yarattı.

 
Kendini ‘Bağımsız Vatanseverler‘ olarak nitelendiren grup, sosyal paylaşım platformu Facebook’taki sayfasında 10 Nisan kentinde Köln, Münih, Stuttgart, Nürnberg ve Frankfurt’ta ikamet eden Türkleri gösterilere katılmaya çağırdı.

 
Grubun facebook sayfasında, ‘aktivitenin hiç bir siyasi oluşuma, Almanya’da bulunan derneklere, Türkiye’deki partilere, bilinen gruplara, partizan teşkilatlara bağlı olmadan, destek almadan, yardım almadan bağımsız bir şekilde yapıldığı‘ vurgulanıyor ve açıklama “Korkakların, sözde akademisyenlerin, işe yaramaz STK’ların hakim olduğu bu dünyada, vatan için kımıldama ve kenetlenme zamanı gelmiştir” ifadesiyle sona eriyor.

 

 

Karşı bildiri

 

 

AYTK adlı grubun planladığı gösterilere, yedi göçmen örgütü ortak bildiriyle tepki gösterdi. Bildiriye Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu, Almanya Kürt Toplumu, Almanya Ermeniler Merkez Konseyi, Almanya Arami Dernekleri Federasyonu, Almanya Süryani Federasyonu, Almanya Ezidiler Merkez Konseyi ve Antisemitizme karşı Alman Sivil Toplum Örgütleri Koordinasyon Konseyi katıldı. Ortak bildiride, AYTK’nin arkasında ‘Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi ile yurtdışı kuruluşu UETD (Avrupa Türk Demokratlar Birliği) ve Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği’nin (DİTİB)’ bulunduğu iddia edildi.

Ancak DİTİB, organizasyonla bağlantısı bulunmadığını bildirirken, UETD de Avrupa Yeni Türk Komitesi adlı oluşumla herhangi organik bir bağları bulunmadığını ve gösteride yer almayacaklarını açıkladı.

© Deutsche Welle Türkçe
DW,epd/BK,BÖ


Yazan - 10 Nisan 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, DÜNYA, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x