Anayasa Mahkemesi Helal Kesimi Yasakladı

Sosyal medyada paylaş.

Polonya’da Anayasa Mahkemesi, Müslüman ve Yahudi ritüellerine göre hayvan kesimini yasakladı. Karar, Avrupa Birliği’nde yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile çelişiyor

 

Polonya Anayasa Mahkemesi, hayvanın uyuşturulmadan kesilmesini “hayvana eziyet ederek yaralamak” suçu kapsamında değerlendirerek yasakladı.

 

 

Ancak Polonya mahkemesinin aldığı karar, 1 Ocak’ta Avrupa Birliği (AB) genelinde yürürlüğe girecek olan yeni yasal düzenleme ile çelişiyor.

 

AB’de geçerli olacak düzenleme, Müslüman ve Yahudi ritüelleri istisna olarak değerlendirilerek belirli koşullarda hayvanların bu şekilde kesilmesine izin veriyor.

 

Yahudilerden protesto

 

Merkezi Brüksel’deki Avrupa Yahudi Derneği kararı protesto etti. Dernek temsilcilerinden Haham Menachem Margolin, Polonya Devlet Başkanı Bronislaw Komorowski’ye gönderdiği yazılı mesajda, hayvanların ritüellerine göre kesilmesinin Yahudi hayatının vazgeçilmezleri arasında yer aldığını kaydetti.

 

Margolin, geleneklerine göre kesilen hayvanların acı duymadığının bilimsel olarak da onaylandığını savundu. Margolin, kararın iptal edilmesi için Avrupa Birliği’nden de destek istedi.

 

Deutsche Welle Türkçe

 


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=35029

Yazan - Kas 29 2012. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı