Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına Mustafa Tuna seçildi


 

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına Mustafa Tuna seçildi

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na AK Parti’nin adayı Mustafa Tuna seçildi. Tuna, 136 oyun 104’ünü alarak seçildi

 

 

 

Ankara’da Melih Gökçek’in istifasını açıklamasının ardından yeni başkan bugün belli oldu. Muhalefetin aday göstermediği seçimde AK Parti’nin adayı Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, yeni belediye başkanı seçildi. Tuna, 136 oyun 104’ünü aldı. Seçimde, 29 boş oy kullanılırken, geçersiz oy sayısı ise 3 oldu.

 

Ankara’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın seçilmesinin ardından ilk açıklaması:

 

“Bütün kişi ve kurumların, herkesin görüşmeleri ve kanaatleri şehrimizin daha iyi noktaya gelmesi yönündedir. Ortak akılla güzel hizmetlere vesile olacağımıza inanıyorum. Bana verdiğiniz oylara, güvene layık olmaya çalışacağım. Sağolun, varolun Allah’a emanet olsun.”

 

AK PARTİ TEMAYÜL YOKLAMASINDA İSMİ ÖNE ÇIKMIŞTI

 

AK Parti’de geçen cumartesi günü gerçekleşen temayül yoklamasında Mustafa Tuna ile birlikte Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin adı öne çıkmıştı.

 

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan seçimde başkanın seçilmesi için ilk turda aranan salt çoğunluk, yani 94 oy sağlandı. Tuna, 136 oyun, 104’ünü aldı.  Belediye meclisinde, AK Parti’nin 100, CHP’nin 21, MHP’nin 15, bağımsız 3 ve BBP’nin ise 1 sandalyesi bulunuyor.

 

 

 

Mustafa Tuna

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 28 Ekim’de istifasını açıklayan Melih Gökçek’in yerine Ali İhsan Ölmez vekalet ediyordu.

 

“HEPİNİZE AYRI AYRI TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Adaylığı açıklanan Tuna’dan ilk açıklama:

 

Bu güvene layık olmak üzere bundan sonra da hep beraber el ele çalışacağız. Melih başkana hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Ben tekrar hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sağolun varolun.

 

 

MUSTAFA TUNA KİMDİR?

 

Mustafa Tuna, 1957 yılında Sivas’ın Şarkışla ilçesinde doğdu. 1980 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden Yüksek Mühendis ünvanını alan Tuna, 1982-1983 yılları arasında eğitim için ABD’de bulundu. Akademik gereklilikleri yerine getireren “Atıksu Arıtma Tesisleri Maliyet İndeksi ve Debi – Maliyet İlişkileri” konusundaki tez çalışmasını tamamladı. Tezinin ardından kendisine İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından 1995 yılında Doktor Yüksek Mühendis unvanı verilmiştir.

 

1998 yılında Su Kirlenmesi ve Kontrolü Bilim Dalı’nda Üniversitelerarası Kurul tarafından “Doçent” ünvanını elde eden Mustafa Tuna, özel sektör çalışmalarıyla birlikte çevre teknolojisi, altyapı planlaması ve mühendislik ekonomisi alanlarında da akademik çalışmalarını sürdürdü.

Yaptığı ulusal ve uluslararası bilimsel yayınlar nedeniyle kendisine TÜBİTAK tarafından “Yayın Teşvik Ödülü” verilmiştir.


Yazan - 6 Kasım 2017. Kategori MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x