Ankara’dan Almanya’ya miting tepkisi


00011699947

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Köln’deki darbe karşıtı dev gösteride telekonferansla konuşma yapmasına izin verilmemesine Ankara kızgın. Ankara’daki Alman Maslahatgüzarı’nın Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı bildirildi.

 

Almanya’nın Köln kentinde pazar günü düzenlenen ‘Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yoluyla halka seslenmesinin yasaklanmasına Türkiye’den sert tepki geldi.

 

 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada mitinge katılan herkese teşekkür ederek Alman makamlarının tavrını eleştirdi. Kurtulmuş, “Dünyanın her ülkesinde kendi ülkelerinin diasporasına hitap etmek isteyen liderler giderler ya da telekonferansla katılırlar. Sayın Cumhurbaşkanımız da daha önce mitinglere telekonferansla katılmıştı. Madem öyle onlara neden izin verdiniz?” sorusunu yöneltti.

 

 

Diğer yandan Alman haber ajansı dpa, ‘güvenilir kaynaklara’ dayandırdığını belirttiği haberinde Alman Büyükelçiliği’ndeki maslahatgüzarın Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını duyurdu. Haberde, görüşmenin pazartesi günü öğle saatleri için planlandığı belirtildi.

 

 

Bozdağ’dan Almanya’ya demokrasi tepkisi

 

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da dün akşam Konya’da Mevlana Meydanı’nda yaptığı konuşmada konuyla ilgili olarak, “Hani ifade özgürlüğü vardı. Teröristlerin ifade özgürlüğünü savunanlar. Türkiye’de terörün propagandası suç olmaktan çıksın diyen, Avrupa Birliği üye ülkeler, Merkel, ben hepinize soruyorum: Türkiye Cumhurbaşkanı’nın eli kanlı teröristler kadar ifade hürriyeti yok mu?… Bizim onlardan alacağımız ders yok. Bizim aziz milletimizin, demokrasi bilinci bu ayrımcı, ırkçı batıdan bin defa üstündür, bin defa güçlüdür. Demokrasiyi sonunda biz öğreteceğiz onlara” diye konuştu.

 

 

Adalet Bakanı Bozdağ, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada da Erdoğan’ın telekonferans yoluyla halka seslenmesinin Anayasa Mahkemesi tarafından engellenmesi ile ilgili olarak “Türkiye Cumhurbaşkanının konuşması,Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi veya Almanya Anayasasının hangi hükmüne aykırı düştü de engellendi?” sorusunu yöneltti. Erdoğan’ın konuşmasının haksız, hukuksuz ve nezaketsiz bir biçimde engellendiğini dile getiren Bozdağ, bunun büyük bir demokrasi ve hukuk ayıbı olduğunu söyledi.

 

Bozdağ, Almanya’nın bundan sonra Türkiye’ye karşı demokrasi,hukuk devleti,insan hak ve hürriyeti kavramlarını ağzına almasının asla kabul edilemeyeceğini belirtti.

Erdoğan’ın halka seslenişinin Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Yüksek İdare Mahkemesi’nde reddedilmesinin ardından konu Anayasa Mahkemesi’ne taşınmış, Anayasa Mahkemesi başvuruyu usulen reddetmişti. Konuşmaya yasak getiren Eyalet Yüksek İdare Mahkemesi kararında ise gerekçe olarak, Köln Emniyeti’nin güvenlik çekinceleri gösterilerek, farklı karşıt grupların katılacağı gösteride dev ekrandan canlı bağlantı ile grupların tansiyonun yükselme olasılığının artacağı belirtilmişti.

 

© Deutsche Welle Türkçe

DW/BK/HS


Yazan - 1 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x