Antalya’da Yörüklerin yayla yolculuğu başladı

 

Antalya’da havaların ısınmaya başlamasıyla hayvancılıkla uğraşan Yörüklerin yaylalara göç yolculuğu başladı.

 

 

ANTALYA

 

Antalya’da havaların ısınmaya başlamasıyla hayvancılıkla uğraşan Yörüklerin yaylalara göç yolculuğu başladı.

 

Önceki yıllarda mayısın ortalarına doğru yaylaya çıkan Yörükler, bu sene kar yağışının fazla olması nedeniyle göçlerine geç başladı.

 

Bölgede hava sıcaklığının artması sonucu özellikle Akseki ve Manavgat ilçelerine bağlı köylülerden hayvancılıkla uğraşan Yörüklerin bazıları, küçük ve büyükbaş hayvanlarıyla Göktepe, Çimi, Morca ve Geyran yaylalarına doğru yola çıktı.

 

Akseki’de uzun zamandır hayvancılık yapan 83 yaşındaki Abdullah Çoban, hayvanların serin havada otlaması gerektiği için yaylalara çıktıklarını bildirdi.

 

Çoban, “Sıcaklar hayvanlarımızın, beslenme şartları ve yaşam koşullarını olumsuz etkiliyor. Yağış da olmayınca alçak kesimlerdeki otlar erken bitti. Yeşil ot ve serin hava için yaylaları tercih ediyoruz.” dedi.

 

Yarı konargöçer bir yaşam süren Yörükler, yaylalarda yaklaşık 5 ay kalıp, ekim ayının ortalarında köylerine geri dönüyor.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=115771

Yazan - May 29 2017. Kategori HAYVANCILIK, MANŞET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |