Anzer balının fiyatı belli oldu


Rize'nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası'nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balının kilogramı bu yıl 900 liradan satışa sunulacak. ( Fikret Delal - Anadolu Ajansı )

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balının kilogramı bu yıl 900 liradan satışa sunulacak. ( Fikret Delal – Anadolu Ajansı )

 

 

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’nda üretilen dünyaca ünlü Anzer balının kilogramı bu yıl 900 liradan satışa sunulacak.

 

Anzer Balı Kooperatifi Başkanı Osman Civelek, kooperatif binasında düzenlediği basın toplantısında, 200 üretici ile 3 bin kovanda arıcılık yaptıklarını anımsattı.

 

Bu yıl hava şartlarının ilk zamanlarda biraz bozuk olduğunu ifade eden Civelek, “Bundan sonra hava şartlarının iyi olacağını düşünüyoruz. Hava şartları müsait olursa bu sene iyi bir rekolte bekliyoruz.” dedi.

 

Osman Civelek, genel kurul kararı ile balın kilosunu 900 lira olarak belirlediklerini belirterek, “Anzer balının 500 gramını 470 lira, 250 gramını ise 250 lira olarak belirledik. Polen fiyatlarında ise cüzi bir miktar artış yaptık, 400 gramı 470, 200 gramı 240 ve 100 gramı ise 130 lira.” diye konuştu.

 

Anzer balının taklitlerinin piyasada yer aldığını dile getiren Civelek, bundan dolayı ambalajları her yıl değiştirdiklerini vurguladı.

 

Osman Civelek, Anzer balının, kooperatifin etiketi, ıslak mührü ve barkodla birlikte piyasaya sunulacağını kaydetti.

Diğer Haberler:
Türkiye'nin bal ihracatında payı yüzde 1

 

“Hiç bir yıl talebi karşılayamıyoruz”

 

Geçen yıl bin 700 kilogram civarında bal sattıklarını belirten Civelek, şöyle konuştu:

 

“Sattığımız bal piyasanın yüzde 50’sini karşılamaktadır. Bunun diğer yüzde 50’si ise değişik şekillerde gayri resmi olarak piyasaya arz edilmektedir. Biz hiç bir yıl talebi karşılayamıyoruz. Bu yıl ise büyük bir talep var. 2 tonun üzerinde bir talep bulunuyor. Bu sene rekolte nasıl olur bilemiyoruz. Yurt dışından da her yıl talep oluyor. Bazen de devlet büyüklerine gönderiyoruz. Katar ve Suudi Arabistan Emirleri, büyükelçilik aracılıklarıyla bizden bal talep ettiler.”aa


Yazan - 22 Haziran 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x