AP Başkanı Schulz: Vize serbestisi kriterlerinde ısrarcıyız


schengen-vize-st-670

 

 

“Erdoğan, tehditlerine devam ederse vize anlaşması çıkmaza girer”

 

 

AP Hıristiyan Demokrat Grubu Başkanı Weber:Erdoğan, tehditlerine devam ederse vize anlaşması çıkmaza girer.Schulz:Vize kriterlerinde ısrarcıyız

 

Avrupa Parlamentosu AP’deki en fazla sandalyeye sahip AP Hıristiyan Demokrat Grubu Başkanı  Alman CDU Manfred Weber, “Erdoğan mülteci anlaşmasını feshetme konusunda bizi tehdit etmeye devam eder ve bize suçlamalar yöneltirse, o zaman çıkmaz sokağa gireriz” dedi.

 

Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olan muhafazakârların Başkanı Manfred Weber, Der Spiegel’e verdiği demeçte, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. Weber, Türkiye’ye vize serbestisi tanınması konusunda Erdoğan’ın yaptığı son açıklamalara tepki göstererek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan mülteci anlaşmasını feshetme konusunda tehdit etmeye devam eder ve bize suçlamalar yöneltirse, o zaman çıkmaz sokağa gireriz” dedi. Weber açıklamasında, Avrupa’nın sığınmacı krizi konusunda Türkiye’ye bağımlı olmadığını dile getirdi.

 

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz da Der Spiegel’e yaptığı açıklamada, Avrupa’nın vize serbestisi konusunda 72 kriter arasında yer alan Terörle Mücadele Yasası’nda reforma gidilmesi talebinden geri adım atmayacağını vurguladı. Schulz, “Avrupa Parlamentosu, bu kriterlerin yerine getirilmesinde ısrar edecektir. Bu, terörle mücadele yasalarında reforma gidilmesi konusunda da geçerli” dedi.

 

Schulz Tagesspiegel’e verdiği demeçte de benzer görüşleri dile getirdi. AP Başkanı Türkiye’nin terörle mücadele yasalarında reforma gidilmesi ve kişisel verilerin korunmasında adım atmasının önemli olduğunu söyleyerek, ‘Bu konulardaki değişiklikler gazeteciler ve Türkiye’deki düşünce ve ifade özgürlüğü açısından büyük önem taşıyor’ dedi. Schulz, ‘İyi bir anlaşma sağlanması, hem AB olarak bizim çıkarımıza, hem de Türkiye’nin çıkarına’ diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Terörle Mücadele Yasası’nı değiştirmeyeceklerini ve ‘herkesin kendi yoluna gitmesi gerektiği’ şeklindeki açıklaması Avrupa Parlamentosu’nda eleştirilere neden olmuştu.

 

 

 

 

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Der Spiegel’e yaptığı açıklamada, Avrupa’nın Türkiye’ye vize serbestisi konusunda 72 kriter arasında yer alan Terörle Mücadele Yasası’nda reforma gidilmesi talebinden geri adım atmayacağını vurguladı.

 

Schulz, “Avrupa Parlamentosu, bu kriterlerin yerine getirilmesinde ısrar edecektir. Bu, terörle mücadele yasalarında reforma gidilmesi konusunda da geçerli” dedi.

 

Schulz Tagesspiegel’e verdiği demeçte de benzer görüşleri dile getirdi. DW Türkçe’nin aktardığına göre Türkiye’nin terörle mücadele yasalarında reforma gidilmesi ve kişisel verilerin korunmasında adım atmasının önemli olduğunu söyleyen Schulz, “Bu konulardaki değişiklikler gazeteciler ve Türkiye’deki düşünce ve ifade özgürlüğü açısından büyük önem taşıyor” dedi. Schulz, “İyi bir anlaşma sağlanması, hem AB olarak bizim çıkarımıza, hem de Türkiye’nin çıkarına” diye konuştu.

 

AP’DEKİ EN BÜYÜK GRUBUN BAŞKANI WEBER: ÇIKMAZ SOKAĞA GİRERİZ

 

Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olan muhafazakâr EVP’nin Başkanı Manfred Weber ise yine Der Spiegel’e verdiği demeçte, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi. Weber, Türkiye’ye vize serbestisi tanınması konusunda Erdoğan’ın yaptığı son açıklamalara tepki göstererek, “Erdoğan sığınmacı anlaşmasını feshetme konusunda tehdit etmeye devam eder ve bize suçlamalar yöneltirse, o zaman çıkmaz sokağa gireriz” dedi.

 

Weber açıklamasında, Avrupa’nın sığınmacı krizi konusunda Türkiye’ye bağımlı olmadığını dile getirdi.

 

Erdoğan’ın Terörle Mücadele Yasası’nı değiştirmeyeceklerini ve ‘herkesin kendi yoluna gitmesi gerektiği’ şeklindeki açıklaması Avrupa Parlamentosu’nda eleştirilere neden olmuştu.

 

ALMANYA’NIN SIĞINMACI BÜTÇESİ: 93 MİLYAR 600 BİN EURO

 

Bu arada Der Spiegel dergisi Federal Maliye Bakanlığı’na dayandırarak verdiği haberinde, Federal Hükümet’in sığınmacılar için 2020 yılına kadar yaklaşık 93 milyar 600 bin euro harcanacağından yola çıktığını yazdı. Spiegel, Federal Maliye Bakanlığı’nın eyalet yönetimleri ile yaptığı pazarlıklar ışığında ortaya böyle bir tablonunun çıktığını belirtti.

 

Ajanslar-Dw


Yazan - 16 Mayıs 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ, DÜNYA, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x