Ateş Böcegi Zehirlenmesi


SÜS KUŞLARI HASTALIKLARI XLVII

 

 

 

 

 

 

EVCİL KUŞLARDA ATEŞ BÖCEĞİ ZEHİRLENMESİ

 

 

 

 

Dr. Kaya DEMİRÖZÜ

Kanatlı Sağ‎ً‎lığı ve Hastalı‎kları‎ Uzman‎ı

(Drk.demirozu@yahoo.com.tr)

 

Ateş böceği kınkanatlılar alt takımından Lampyridae ailesindendir. Güvenli bir besin değildir. Sadece bir böcek, bir kertenkele öldürecek kadar zehir içerir. Ateş böcekleri yaz akşamlarında parlak,  fosforlu bir ışıltı yayayarak çok cazip görülürler. Özellikle Photinus cinsi ateş böcekleri evcil hayvanlar için potansiyel bir tehdit oluşturmaktadırlar.

 

 

 

 

Erkek ateş böcekleri ışığı iki amaç için yayarlar. Öncelilkle eş bulmaya yardımcı olur. İkincisi potansiyel saldırganlara, avcılara bir uyarı yapar ve kaçınmaları gerektiğini hatırlatır.

 

 

 

 

 

Ateş böcekleri kertenkeleler, kurbağagiller, kuşlar da dâhil olmak üzere potansiyel olarak diğer hayvanlar için zehirli olan toksinlere sahiptirler. Lucibufaginler olarak adlandırılan toksinler, kimyasal yapıları kara kurbağaları ve bitkilerde bulunan Kardiyotoksinlerle ilişkilidirler.

Ateş böceği zehirlenmesi belirtileri genellikle yenmesi takiben 30 dakika içinde ortaya çıkarbilir. Baş sallayara kağzını açar tekrarlanan kusma girişimleri, solunum güçlüğü ve cilt renginde koyulaşma gözlenebilir.Ölüm böceğin yenilmesiden bir saat içinde meydana gelir ve kalp üzerinde toksin etkisi nedeniyle olmaktadır.

Yapılacak iş en kısa sürede hekime gidilmesidir. Olası zehirlenmeleri önlemek için, hayvanın böceklere erişimi engellenmeli. Özellikle yaz ayla-rında kafeslere böcek girmemesi için bir tül kılıf geçirilmelidir.

 

 

 

 

 

 


Yazan - 3 Ocak 2018. Kategori MANŞET, Dr. Kaya DEMİRÖZÜ, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x