AYM “Yetkilendirilmiş Veteriner Hekim ” Uygulamasını İptal Etti


57e3b02be597a

 

 

 

Anayasa Mahkemesi “Yetkilendirilmiş Veteriner Hekim ” Uygulamasını İptal Etti

 

5996 sayılı ” Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun” 31 (8) maddesi çerçevesinde “yetkilendirilmiş veteriner hekim” olarak mezbaha ve kesimhanelerde görevlendirilen veteriner hekimler, hizmet alımı kapsamında,  taşeron marifetiyle istihdam edilmektedir.

 

 

5996 sayılı Kanunun tanımlar bölümünde, yetkilendirilmiş veteriner hekimlerin, Resmi Veteriner Hekim statüsünde kontrol ve denetim yapan veteriner hekimler olduğu belirtilmektedir. Resmi Veteriner Hekim yetkileriyle görev yapacak kişilerin, taşeron bünyesinde görevlendirilmesinin, yasa hükmünün amacına uygun olmadığı gerekçesi ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, Kayseri İdare Mahkemesinde dava açtık. Dava aleyhimize sonuçlanmasına rağmen, ısrarlı takiplerimiz sonucu, dava, Danıştay 13. Dairesi tarafından “Anayasaya Aykırılık” gerekçesi ile Anayasa Mahkemesine kadar ulaştırılmıştır. Ve Anayasa Mahkemesi, kanunun bu hükmünün iptali yönünde karar vermiştir.

 

 

İptal gerekçesi; Kanun maddesinde, yetkilendirilmiş veteriner hekimlerin, görevlendirme usul ve esasları ile sahip oldukları yetkiler konusunda açık bir hüküm bulunmadığı, bunun da, Anayasa’nın “Belirlilik İlkesini” ihlal ettiği gerekçesi ile iptal karar verilmiştir.

 

 

Anayasa Mahkemesi, bu kararın 6 ay sonra yürürlüğe girmesi yönünde de karar almıştır. Buna göre; bu zaman zarfında kanunun bu maddesi ya değiştirilecek veya kanunun bu hükmü uygulanmayacaktır.

 

 

Bu iptal kararı, veteriner hekimlerin istihdam alanlarını daraltacak endişeleri gündeme getirilmektedir. Oysa; mezbahalar ve parçalama tesislerinde veteriner hekim dışında bir görevlendirme söz konusu değildir. Kanun maddesi ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmadığı takdirde, Yetkilendirilmiş Veteriner Hekim yerine Resmi Veteriner Hekim  istihdam edilecektir.

 

 

Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak, mesleğimiz ve meslektaşlarımızın aleyhine olacak, her türlü düzenlemenin ve girişimin sonuna kadar takipçisi oluyoruz ve olacağız.

 

 

Saygılarımla,

 

 

Talat GÖZET

Merkez Konseyi Başkanı


Yazan - 24 Eylül 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x