Ayşe Begüm dünya şampiyonu


ayşe-begüm-onbaşı-dünya-şampiyonu-oldu-08

 

 

Genç cimnastikçimiz Ayşe Begüm, Dünya Şampiyonasında altın madalya kazandı

 

 

 

Türkiye Cimnastik Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Güney Kore’de 13 Haziran’da başlayan 14. Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda, 6 kategoride finale yükselen milli takımda, 15-17 yaş kategorisinde Ayşe Begüm Onbaşı altın madalya kazanarak şampiyon oldu.

 

 

 

 

 

Aynı kategoride, Ayşe Begüm Onbaşı, Mehmet Ercoş ve Deniz Şahin’den oluşan Trio Milli Takımı ise gümüş madalya kazandı.

 

Manisa Büyükşehir Belediyespor adına milli takımda görev alan başarılı sporcular, Manisa’da büyük coşkuyla karşılandı.

ayşe-begüm-onbaşı-dünya-şampiyonu-oldu-5

 

Adnan Menderes Havalimanı’nda Manisa Büyükşehir Belediyespor Yönetim Kurulu Üyesi Haşim Elmalı, antrenör Gürkan Er ve Yasin Talay sporcuları tebrik etti.

 

Antrenör Emire Özkan ve başarılı sporcular memleketleri Manisa’ya geldiğinde ise coşku bir kat daha arttı.

 

 

 

15 yaşındaki milli aerobik cimnastikçi Ayşe Begüm Onbaşı aslında bir balerin. 5 yaşından beri jimnastik  yapan Onbaşı, öğretmenin tavsiyesiyle cimnastiğe yöneldiğinde bir dolu madalya kazanacağından habersizdi. 12’si uluslararası şampiyonlarda 26 madalya kazananan Onbaşı, Güney Kore’deki şampiyonluğu ile bir altın madalya daha kazanmış oldu.

 

 

Cumhuriyet Meydanı’nda sporcuları aileleri ve yakınları “Şampiyon” sloganları ile karşıladı. Mutluluklarını aileleriyle paylaşan şampiyon sporcuların sevinçleri görülmeye değerdi. Düzenlenen şampiyonada kazanılan başarıların kendilerini onurlandırdıklarını belirten Manisa Büyükşehir Belediyespor Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Haşim Elmalı, “Gerçekleştirilen şampiyonada Manisa Büyükşehir Belediyespor adına Milli Takım’da sporcularımızın yer alması bizler için ayrı bir mutluluk. Bunun üzerine bir de sporcumuzun altın madalya kazanması ve aynı kategoride trioda da gümüş madalya kazanması gerçekten çok büyük bir başarı. Gösterdikleri performansla bizleri onurlandıran değerli sporcularımızı ve antrenörlerimize teşekkür ediyorum. İnşallah daha birçok şampiyonada sporcularımız Milli Marşımızı tüm dünyaya dinleterek, büyük başarılara imza atacak”dedi.

 

 

Bale yaptığı için aerobik cimnastiğe alışmakta sorun yaşamadığını söyleyen Ayşe Begüm Onbaşı, ilk günlerde kilolu olduğu için sıkıntı yaşadığını ama daha sonra kilo verdikten sonra antremanları severek yaptığını belirtti. Daha önce de uluslararası yarışmalara katılan Ayşe Begüm için “Madalya Canavarı” diyorlar. Slovekya’daki şampiyonada tek, çift ve trio kategorilerinin üçünde de altın madalya kazanan Onbaşı, “Cimnastiğe tesadüfen başlamıştım, şimdi ise 27 madalyam var, bunların 12’si uluslararası şampiyonalarda kazandığım çoğu altın madalya. Ailemin ve antrenörümün bu madalyaları kazanmamda büyük katkısı var. Aerobik Cimnastik Yaş Grupları Dünya Kupası’nda altın madalyalarıma yenilerini eklemek istiyorum”dedi.

 

Maddi destek olursa sporu bırakmaz

 

ayşe-begüm-onbaşı-dünya-şampiyonu-oldu-01

Begüm’ün zeki, çalışkan ve disiplinli olduğunu belirten Aerobik Cimnastik Milli Takım Antrenörü Gürkan Er şunları söyledi; “Begüm kendisini çok geliştirdi. Gelecek yıllarda Begüm başarılarına yenilerini ekleyecek. Maddi profilimizi de düzeltirsek biraz daha iyi olacak. Maddi destek çok önemli. Okulunda da başarılı bir sporcu,

maddi profili düzeltirsek ileriki yaşlarda sporu bırakacak gibi durmuyor. Ailesi Begüm’e önemli ölçüde destek oluyor. Yarışma döneminde haftada bir gün tatili var ve her gün 1 saatlik yolculukla Manisa’ya gelip antrenmanlara katılıyor. Celal Bayar Üniversitesinin tesislerinde çalışıyoruz. Kulübümüz de Celal Bayar Üniversitesi

 

Kültür ve Spor Kulübü, kulüp başkanımız aynı zamanda rektör yardımcımız, hem kendisi hem de rektörümüz bizlere destek oluyor.”


Yazan - 2 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x