Aziz Sancar Nobel Ödülü’nü aldı!

Sosyal medyada paylaş.

5669ac85f0dc1e22342b19cb

 

 

 
Nobel Kimya ödülünü kazanan Türk bilim adamı Aziz Sancar, İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen törende ödülünü aldı.

 

 

 
İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen törende Türk bilimadamı Aziz Sancar’ın Nobel Kimya Ödülü’nü İsveç Kralı 16’ncı Gustaf takdim etti.

 
Bu yılın Nobel Ödülü sahipleri, Stockholm Konser Salonu’nda düzenlenen Nobel Ödülleri Dağıtım Töreninde ödüllerini aldılar. Kimya dalında İsveçli Tomas Lindalh, Amerikan Paul Modrich ile Nobel Ödülü’nü paylaşan Profesör Aziz Sancar’da ödülünü İsveç Kralı Carl Gustav’ın elinden aldı.

 
Prof.Aziz Sancar DNA onarım mekanizmasının nasıl çalıştığı konusundaki çalısması nedeniyle Nobel Kimya Ödulüne layık görülmüştü.Bu yılki Ekonomi Ödülü Angus Deaton, Tıp Ödülü William Campbell, Satoshi Omura,Youyou Tu, Edebiyat Ödülü Svetlana Alexıjevıtc, Fizik ödülü Takaaki Kamiokande’ya verildi.

 
Ödül töreninin ardından davetliler İsveç Kralı Carl Gustav’ın evsahipliğini yaptığı Nobel Yemeğine katılmak üzere Stockholm Şehir Evi’ne geçtiler.

 
Stockholm Konser Salonuna tören için misafirlerin giriş yaptığı esnada konser salonu yakınında çırıl çıplak soyunan erkek bir gösterici polis tarafından uzaklaştırıldı.

 

Prof. Dr Aziz Sancar, 14 Aralık Pazartesi günü Türkiye’ye geliyor.

 

Salı günü de Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilecek.

 
Gelmeden önce Sancar şunu dile getirdi; “Lütfen Ankara’daki yetkililere şu ricamı iletin. Özellikle kız çocuklarının eğitimine çok önem verin. Ben bunun ne kadar önemli olduğunu Amerika’da öğrendim.”


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=83660

Yazan - Ara 10 2015. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, BİLİM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı