Bakanlık Kimleri Teşhir Ediyor?


Erkan Konuralp

Son günlerde gıda ile ilgili haberler tüm kesimleri  rahatsız etmeye başladı.Bir yandan gıdalara konulan zararlı maddeler,öte yandan sağlıklı ürün katılan gıdalar.Yani sapla saman karışmış bir durumda.   Yıllardır et ürünlerine tavuk katkısı yapılır.Bunun nedeni ise kanatlı ürünlerinin daha ucuz olması.Hatta bu katılan tavuk ürünleri etiketlerde oran olarak yansıtılırdı.Yani kısaca sağlıklı tavuk ürünü katmak kimsenin zararına değildi.   TAVUK ÜRÜNÜ KATILAN ÜRÜNLER SAF DANA FİYATINA SATILDI Sağlıklı ve ucuz olan tavuk eti katıldığı zaman oranına göre fiyatında ona göre indirilmesi gerekirdi.Fakat bu olmadı ve tavuk ürünleri katılan sosis,sucuk ve salam yüzde yüz dana fiyatı ile satılmaya başladı.İtirazlar burada başladı ve inceleme başlatıldı.

TAM ANALİZ YAPILAMIYOR

Bu konu ile ilgili çalışan laboratuar yetkililerinin bildirdiğine göre ürünlerin içinde bulunan et oranı tam olarak belirnemiyor.Sadece danadan üretildiği belirlenen sucuk,salam veya sosisin içinde dana ve tavuk eti tesbit etmek mümkün.

BAKANLIK TEŞHİRİ FİRMALARI VURDU

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından teşhir edilen firmalar, satışlarında ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. . Sadece birkaç firmayı teşhir eden, bu teşhiri de yalnızca var-yok analizine tabi tutan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın teşhir uygulaması uzun süre daha tartışılacağa benziyor.

KÖFTELERE TAVUK TAŞLIĞI

İmal edilen köfte ve kebap çeşitlerinin içine tavuk taşlığı koymak adeta şarttır.Bunun nedeni de halkın damak tadıdır.Tavuktaşlığı ürüne elastikiyet kazandırır.Sizlere bunu daha iyi anlatabilmek için bir örnek vermemiz gerekirse,İnegöl Köftesindeki elastikiyeti gösterebiliriz.Bunun sağlık açısından bir sakıncası yok.Dikkat ederseniz tavukçularda tavuk taşlığı bulmakta zordur.

BAKANLIK TEŞHİRİ BÜYÜK ZARAR VERDİ

İşte içine tavuk ürünleri katıldığı halde yüzde yüz dana etiketi koyup satış yapan firmaların Bakanlık tarafından teşhir edilmesi şirketlere büyük oranda darbe vurdu.Yani halk bunu bibere kiremit tozu katan firma gibi gördü ve boykot etti.Bu adı geçen firmaların satışları yüzde elli kadar düştü.   Bu konu ile ilgili olarak açıklama yapan,Tuzla’daki tesislerde bundan sonra sadece yüzde 100 dana etli ürünler üretileceğini belirten Apikoğlu markasının üreticisi Etsan Gıda Kalite Güvence Müdürü Veteriner Hekim Yaşar Zeytçioğlu, tüm sektörde dana, tavuk, hindi ve karışımlı ürünlerin aynı alanda üretildiğini söyledi. Zeytçioğlu, “Tesislerde bu ürünler sırasıyla üretilir. Her üretimin ardından tüm hat temizlenir. Ancak ne kadar temizlenirse temizlensin bulaşma olabiliyor” dedi. Apikoğlu markasına duyulan güveni sarsmamak için 14 Nisan 2012’den itibaren üretim hatlarını ayırma kararı aldıklarını belirten Zeytçioğlu, “Tesislerimizde yüzde 100 dana etli ürünler dışında üretim yapmama kararı aldık” dedi.   Sabah gazetesine bilgi veren Metro Toptancı Marketleri Taze Ürünler Grup Müdürü Ayşin Işıkgece, Apikoğlu ürünlerinde cirosal anlamda yüzde 50 yönünde bir düşüş olduğunu söyledi. Işıkgece, 15 gün içinde çıkmasını bekledikleri yasa ile şarküteri ürünlerde sadece yüzde 100 dana eti olanlara raflarda yer verileceğini dile getirdi.

İNDİRİM FAYDA ETMEDİ
Teşhirin ardından raf fiyatını indiren şirket, yüzde 50 satış kaybı yaşayınca bunun diğer ürünlere de zarar vermesinin önüne geçmek için bu kararı aldı.
Tüketici daha temkinli yaklaşıyor
Onur Marketler Zinciri Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cemal Özen, salam, sucuk, sosis satışlarında yüzde 15-20, Apikoğlu ürünleri özelinde ise yüzde 50’ye varan bir düşüş olduğuna dikkat çekti. Özen, “Yavaş yavaş yüzde 100 olmayan ürünleri de raflardan kaldırmaya başlıyoruz. Tüketici bu tip ürünlere çok temkinli yaklaşıyor” dedi. Özen, teşhir edilen diğer bir firma Beşler’in Uludağ markasının ise sadece BİM’lerde satıldığını dolayısıyla pazarda çok fazla eğilimi etkileyici bir durumunun olmadığını ifade etti.  Apikoğlu yetkilileri bakanlık tarafından yapılan testte oran analizi bulunmadığını, bu konuda firmalara detaylı bilgi verilmediğini belirtmişlerdi. Sadece birkaç firmayı teşhir eden, bu teşhiri de yalnızca var-yok analizine tabi tutan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın teşhir uygulaması uzun süre daha tartışılacağa benziyor.

Yazan - 15 Mayıs 2012. Kategori GIDA, Erkan KONURALP. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
AYDOSLU
AYDOSLU
8 yıl önce

Köftede tavuk taşlığı olmaz koku yapar taşlığı ne kadar yıkarsan yıka bokunu temizleyemezsin.taşlık et yağıyla karıştırılıp lahmacunculara çekiliyor lahmacun kıymalarının hepsi bir kaç pahalı satan yer harici böyle.köftede tavuk taşlığı olmaz bu haberi yapan işi bilmiyor.

1
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x