Bazı önlemler sokak canları için hayat kurtarır.


unnamed

 

Bazı önlemler sokak canları için hayat kurtarır.

 

Vet. Hekim Mehmet Erkan DOĞAN yazdı… 

 

 

Türkiye son günleri bazı bölgeler de yoğun kar yağışı altında  geçiriyor.Ancak soğuk havalarla mücadele eden sadece insanlar değil ve yaşamını sokaklarda , doğal tabiatta geçiren hayvanlara da küçük ama hayat kurtarıcı yardımlarda bulunulabilir.  Gelişmiş toplumlarda hayvan sevgisi ve refahı bilincinin belli bir skalanın üzerinde olduğu aşikar.Bu çerçeveden baktığımızda  Türkiye’de bu bilincin yıldan yıla  artıyor olması mutlu edici bir husus. Sosyal ağların gün geçtikçe insanların hayatında daha çok yer alması kitleler arası iletişim-bilgi ağını güçlendirmesinin katkısı elbette büyük.Belediye,kurum ve kuruluşların sokak hayvanları için yapmış olduğu “sosyal belediyecilik” faaliyetlerini sosyal ağlar aracılığıyla insanlara ulaştırıyor olması örnek olarak gösterilebilir.

unnamed-1

Kış günlerinde sokak canları için neler yapabiliriz?

 

-Beslenmenin canlılar üzerinde çok yönlü etkileri mevcut.Beslenme genel durumu,duygusal yapıyı,hastalıklara duyarlılık,hastalıkların iyileşmesini etkilemektedir.

 

-Kedi ve köpekler bulundukları değişik fizyolojik dönemlerine göre enerji,protein,karbonhidrat,mineral,yağ,su gibi besin maddelerini günlük olarak dengeli almaları gerekir.Büyüme,üreme ve günlük faaliyetleri için yaşam payı enerjiye ihtiyaçları vardır.

A stray dog sleeps in the snow as people pass by on a street in Bucharest January 26, 2012. Heavy snow and blizzards have swept across Romania over the past two days, not only causing chaotic traffic, blocking motorways and leaving hundreds stranded in snow, but also forcing the closure of the country's main Black Sea port. REUTERS/Radu Sigheti (ROMANIA - Tags: ENVIRONMENT ANIMALS TPX IMAGES OF THE DAY) ORG XMIT: RSS01

-Kar ve soğuktan korunmak isteyen kediler aracın kaput,motor ve teker arası bölümlerine girebilir.Hayvanın zarar görmesine engel olmak için önlem olarak aracı çalıştırmadan önce kaputa ve tekere vurmakta fayda vardır. -Karlı kış günlerinde hayvanın kar altında kalan bir besin maddesine ulaşması zorlaşmaktadır.Bu sebeple günlük yaşam payını karşılayacak besin ihtiyacına ulaşması da zor olmaktadır.Binaların merdiven,duvar kenarları,balkon altları gibi ulaşabilecekleri alanlara evde hazırlanan diyetler ya da ticari mamalar konulabilir. – İçlerine girebilecekleri minik bir baraka ya da soğuktan koruyacak karton sığınaklar yapılabilir. Boş bir kartonu kuytu bir köşe de yan yatırmak bile çok büyük bir yardım olabilir.Ama sağlam olmasına ıslanma,kırılma bozulma vs. olmamasına dikkat edilmeli. -Suya ulaşmaları da çok zorlaşmakta.Yine korunaklı bir yere bir kap içerisine su konularak ulaşmaları sağlanabilir.Metal kaplarda su çabuk donar,belli aralıklarla gözlemleyip değiştirmekte fayda var.Suya 1 damla zeytinyağı damlatılabilir.Ama aromayı dolayısıyla iştahı da etkilediği unutulmamalı. -Kuşları da unutmamak gerekir.Pencere önlerine ekmek kırıntıları,buğday küçük kapta su  gibi besin maddeleri konabilir.Ağaçlara ekmek asmak da onlar için etkili bir besleme olur. -En önemlisi yaralı bir hayvan ile karşılaşırsak ilgili birimlere haber vermek gerekir.Onların da bir can olduğunu lütfen unutmayalım.


Yazan - 9 Ocak 2017. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x