Berat gecesi


 

İslam alemi bu gece, Ramazan ayının müjdecisi, af ve rahmet kapılarının sonuna kadar açık olduğu Berat Kandili’ni idrak edecek. Peygamber Efendimiz’in, “Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder” müjdesi verdiği bu gece için Türkiye genelindeki tüm camilerde kandil programları düzenlenecek.
İslam alemi bu gece Ramazan ayının müjdecisi kabul edilen Berat Kandili’ni idrak edecek

 

İslam alemi bu gece Ramazan ayının müjdecisi kabul edilen Berat Kandili’ni idrak edecek

İslam alemi bu gece Ramazan ayının müjdecisi kabul edilen Berat Kandili’ni idrak edecek. Günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma anlamına gelen ‘berat’ gecesinde, eller semaya af ve mağfiret için açılacak.

 

AF VE BAĞIŞLAMA İÇİN DUA EDİN

 

Berâet, iki şey arasında ilişki olmaması; kişinin herhangi bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğün bulunmaması anlamındadır. Istılah olarak berat ise, Allah’ın affı ve bağışlaması, günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelmektedir.

 

RAHMETİYLE TECELLİ EDER

 

Beratın özünde, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşma amacı vardır. Bu gecede Allâh’ın affı ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiğinden, bu geceye “Berat Gecesi” denilmiştir.

Berat Gecesi hicri aylardan Şaban ayının onbeşinci gecesidir. Hazreti Muhammed’in, Berat Kandili’ne ilişkin şöyle bir hadis-i şerifi bulunmaktadır: “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim’ buyurur.”

Af, arınma ve kurtuluş vesilesi: Berat Gecesi

 


Yazan - 30 Nisan 2018. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x