Bir Agroexpo Klasiği; Genç Çiftçiler YarışıyorTarım ve hayvancılık sektörüne yenilikler getirerek, tarımsal üretimin katma değer kazanmasına fayda sağlayan 13. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı, Fuar İzmir’de renkli görüntülere de ev sahipliği yaptı. Fuarda dört gün boyunca eğlenceli aktiviteler, eğitici paneller gerçekleşirken, bir bilgi yarışması da düzenlendi. İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından organize edilen “Genç Çiftçiler Yarışıyor Bilgi Yarışması”na İzmir’in 18 ilçesinden yarışmacılar katıldı.

İkişer kişi olarak ilçelerini temsil eden yarışmacılara; bitkisel üretim, hayvansal üretim, gıda güvenliği, tarımsal örgütler, tarım sigortaları gibi tarımla ilgili konularda toplam 20 soru yöneltildi. Heyecanlı ve çekişmeli geçen ve son ana kadar ilgiyle takip edilen yarışmayı, 20 sorunun 20’sine de doğru cevap veren Kemalpaşa ilçesi kazandı. Bilgi ve birikimleriyle kendilerine hayran bırakan ve yarışmayı hiç yanlışsız bitiren Kemalpaşa ilçesi çiftçileri Mehmet Salman ve Mehmet Özdemir, birincilik ödülleri olan tam altınları, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş ve Orion Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tan’ın elinden aldılar.

Ödül Tören’inde konuşan Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ali Ateş; Fuar’ın en renkli ve en ilgi gören yarışmalarından birini hazırlamaktan büyük onur duyduklarını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Buradan çıkan sonucun İzmirli çiftçilerin ne kadar bilgili olduğunu gösterdiğini ve tarımsal üretimde bilginin hiçbir zaman geri plana itilmemesi gerektiğini sözlerine ekleyen Ateş “Bakanlığımız sizlere çok değer veriyor. Gençlerin tarımın içinde olması ve bu kadar bilgili olması bizim için önemlidir. Hepinizle gurur duyuyoruz” dedi.

Yarışmada 20 soruda 19 doğru cevap veren Buca ilçesi ikinci olarak yarım altın, 18 doğruyla Menderes ilçesi üçüncü olarak çeyrek altın kazandılar. Ayrıca yarışmaya katılan herkese, firmalar tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

Artık Agroexpo’nun klasiği haline gelen ve Orion Fuarcılık’ın ev sahipliğinde İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün düzenlediği Genç Çiftçiler Yarışıyor Bilgi Yarışması’na ziyaretçilerin ve katılımcıların da ilgisi yoğundu.


Yazan - 8 Şubat 2018. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x