Bolu Büyükbaş Hayvancılığına Genç Çiftçi Dopingi


Bolu ili Genç Çiftçilerinin büyükbaş hayvanları teslim edildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2017 yılı Genç Çiftçi Projesi kapsamında hibe almaya hak kazanan genç çiftçilerin büyükbaş hayvanları ilçe merkezlerinden teslim edildi. TİGEM tarafından yurt içinden temin edilen büyükbaş düvelerin teslimi ilçelerde ve merkez ilçede yapıldı.

Merkez ilçeden yapılan teslimattan önce konuşan Bolu il Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İzzet MURAT;

“Uzak yoldan gelen hayvanlarımız aç, susuz ve yorgun durumda bu nedenle ilk üç gün boyunca su ve yem az miktarda, kuru ot ve çok az su verilmelidir.  Bir haftadan sonra normal yemleme ve sulamaya geçilebilir. Uzun süre yolculuk sonrası yol yorgunluğu ve çevre değişikliğine bağlı olarak hayvan ölümleri olabilmektedir. Bu vb. durumlarda zarara uğramamak adına üreticilerimizin TARSİM tarım sigortalarını en kısa sürede yaptırmalıdır. Projenin zorunlu tuttuğu TARSİM poliçe bedelinin yarısı bakanlığımızca karşılanmaktadır.

Genç Çiftçi Projesi kapsamında; merkez ilçede 15 çiftçiye 6’şar hayvan olmak üzere 90 sığır, Gerede ilçesinde 21 çiftçiye 6’şar  hayvan olmak üzere 126 sığır, Göynük ilçesinde 14 çiftçiye 6’şar hayvan olmak üzere 84 sığır, Kıbrıscık ilçesinde 4 çiftçiye 6’şar hayvan olmak üzere 24 sığır, Mengen ilçesinde 7 çiftçiye 6’şar hayvan olmak üzere 42 sığır, Mudurnu ilçesinde 20 çiftçiye 6’şar hayvan olmak üzere 120 sığır, Seben ilçesinde 2 çiftçiye 6’şar hayvan olmak üzere 12 sığır, Yeniçağa ilçesinde 5 çiftçiye 6’şar hayvan olmak üzere 30 sığır, Dörtdivan ilçesinde 7 çiftçiye 6’şar hayvan olmak üzere 42 sığır hak sahiplerine teslim edilmiştir.  Toplamda 95 çiftçimize 570 adet büyükbaş sığırın Veteriner Hekimler ve İl/İlçe Genç Çiftçi Proje Yürütme Birimi Personellerinin kontrolleri altında sağlıklı olarak hayvanların teslimleri gerçekleştirilmiştir.

Bu vb. projeler İlimiz tarımına ve hayvancılığına önemli bir ivme kazandıracaktır. Genç çiftçilerimize hayırlı olsun, bereketli kazançlı üretimleri olsun” dedi

 


Yazan - 9 Mayıs 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x