Bolu İzzet Baysal 2. Uluslararası Mutfak Günleri


5_bin_kisilik_dev_tencere_herkesin_ilgili_odagi_oldu_h33666

 

Bolu Valiliği, Belediye Başkanlığı ve Yeniçağa Profesyonel Açılar Derneği (YEPAD) tarafından düzenlenen etkinliğe, 11 ülkeden 480 yarışmacı katıldı.

 

 

Kent meydanındaki mutfak günlerinde tavuk, kuzu, dana, balık yemekleri, makarna, yöresel yemekler, engelli kategorisi, modern Türk mutfağı, restoran tatlı tabağı, lise ekibi ve üniversite ekibi olmak üzere 9 kategoride, 29 yarışma yapıldı.

 

16ee0b37d3e6eb9a2db2d5a454bd5223_a

 

 

Etkinliğin ikinci gününde düzenlenen yarışmaları izleyen Bolu Belediye başkanı Alaaddin Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bolu’nun özel bir şehir olduğunu belirterek, “İzzet Baysal babamızın şehri diyoruz. Coğrafya itibariyle öyle özel bir coğrafyaya sahip ki tabiatın kalbi diyoruz. Çünkü 4 mevsimin doyasıya yaşandığı başka bir il yok. Aynı zamanda yiğitler diyarı, Köroğlu diyarı diyoruz. Bununla markalaşmaya çalışıyoruz. Türk dünyasıyla kucaklaşmaya çalışıyoruz. Tabii ki, Türk mutfak sanatları akla geldiğinde de tek akla gelecek isim Bolu’dur.” diye konuştu.

 

 

Yılmaz, bu sene uluslararası çapta ikincisini tertipledikleri etkinliğin amacının Bolu mutfağının ve aşçılarının hem Türkiye’de, hem de dünyada markalaşmasını sağlamak olduğunu dile getirdi.

 

haber_-20160409163938

Yılmaz, şunları kaydetti:

“Hem Bolu merkez, hem Yeniçağa, hem de Mengen ilçemiz aşçılık diyarıdır. Bunu sarayda kanıtlamışlardır. Osmanlı sarayından günümüze gelen bir etkinlik, artık genlere işlemiş. Tabii Türkiye’de nerede önemli bir otel veya lokanta varsa mutlaka oranın aşçılık yönetimi Boluluların elindedir. Hatta Amerika’ya gittiğimde Washington’da Bolulu Necip Usta’nın kabak çorbasını içtik. Dünyanın neresine gidersek gidelim Bolu’dan yetişmiş aşçıları mutlaka görebiliyoruz. Aşçılarımızla gurur duyuyoruz.”

 

 

Yılmaz, daha sonra yarışmaya katılan öğrencilerin mutfaklarını ziyaret ederek yaptıkları yemekler hakkında bilgi aldı.

 

 

Etkinlik Bolu Öğretmen Evi’nde verilecek “Gala Yemeği”yle sona erdi.


Yazan - 11 Nisan 2016. Kategori MANŞET, GIDA, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x