Bolu’da  “Anasına Bak Balını Al” Projesi Start Aldı


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı (EYYDB) 2012 yılından bu yana “Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projeleri” adlı bir çalışma yürütmektedir. Tarımsal araştırma enstitüleri ve İl Müdürlükleri tarafından hazırlanan ve tescil edilen yeni çeşit veya teknikleri içeren yenilik yayım projeleri ödenek tahsis edilerek desteklenip üretici şartlarında uygulatılmaktadır.

2017 yılında Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce arıcılıkta bal veriminin arttırılmasına yönelik olarak İzmir Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde Proje uygulanması yönünde Bakanlığa başvuruda bulunulmuş, proje uygun görülerek 2018 yılında İl Müdürlüğü tarafından uygulanmaya başlanmıştır.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet MURAT;

“Projenin hedefi arıcılıkta verimli bir hat oluşturmak ve bu hattan üretilecek damızlık koloni ve/veya ana arıları arıcılara ulaştırarak üretici düzeyinde koloni başına birim üretkenliğini arttırmaktır. Bu hedefe ulaşmak için izlenecek yol ise iklim yapısı olarak İzmir Menemen bölgesine uyumlu olan Seben İlçesi Hocaş köyünde ilk yıl adaptasyon sağlandıktan sonra ikinci yıl proje uygulanan işletmelerde kovan başı ortalama 8-10 kg olan bal verimini 15-20 kg çıkarmaktır. Bolumuza hayırlı olmasını temenni eder emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.

Diğer Haberler:
Bal Üretimini Kötü Vurdu

Proje kapsamında Bolu İli Seben İlçesi Hoçaş köyü ile Çatak Mahallesinde arıcılık yapan iki arıcıya Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsünce tescil edilen Batı Ege Anadolu Melezi ana arılar ücretsiz hibe olarak verilmiştir. Proje kapsamında iki arıcıya 7’şer adet ana arı verilerek aynı şartlardaki kendi arılığındaki diğer 7’şer kovan arasında bal ve polen verimi, uçuş etkinliği ve yaşama gücü 3’er hafta ara ile bal hasat dönemine kadar ölçülecektir. Proje iki yıllıktır.

Ayrıntılı bilgi, talep, dilek, görüş ve şikayetleriniz için Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile temasa geçebilirsiniz.


Yazan - 4 Mayıs 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x