Buğdayda taban fiyat talebi


BUĞDAY HASADI BURUK BAŞLADI KADİRLİ ZİRAAT ODASI BAŞKANI HANİFİ İSPİR, BÖLGEDE GEÇEN YILLARA ORANLA BUĞDAY EKİMİNİN YÜZDE 40 ORANINDA DÜŞTÜĞÜNÜ BELİRTTİ

 

 

Buğdayda taban fiyat talebi açıklandıZiraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, buğday maliyetinin 1,01 lira olduğunu, taban fiyatın, karlılık ve sürdürülebilir bir üretim için 1,2 lira olması gerektiğini belirtti.

 

 

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir: “2016 yılı buğday maliyetini kilogramı 1,01 lira olarak hesapladık. Taban fiyatın, karlılık ve sürdürülebilir bir üretim için 1,2 lira olması gerekir”dedi.

 

Karademir, yazılı açıklamasında, buğdayın gerek dünyada gerek ülkede en fazla üretimi yapılan tarım ürünü olduğuna dikkati çekti.

 

Türkiye’deki buğday çiftçisinin bazı politikalar nedeniyle olumsuz etkilendiğini iddia eden Karademir, “Adana’da buğday üretimi geriliyor. 2002 yılından 2015 yılına, Türkiye’de buğday üretimi 19,5 milyon tondan 22,6 milyon tona çıkarak yüzde 16 artarken, Adana’da buğday üretimi yaklaşık 1 milyon tondan 731 bin tona gerileyerek yüzde 27 oranında azalmıştır.” ifadelerini kullandı.

 

“Buğday rekoltesinde yüzde 15 düşüş yaşanabilir”

 

Karademir, bu yıl Adana’daki hasat rakamları ve diğer bölgeler ile yapılan görüşmeler sonucunda buğday rekoltesinde yüzde 15 düşüş yaşanacağını tahmin ettiklerini belirtti.

 

Buğday taban fiyatı beklentilerini de aktaran Karademir, “2016 yılı buğday maliyetini kilogramı 1,01 lira olarak hesapladık. Taban fiyatın, karlılık ve sürdürülebilir bir üretim için 1,2 lira olması gerekir. Tarım üreticileri buğdayın sonraki tarımsal faaliyetlere finans oluşturması ve stratejik önemi açısından buğday üretiminden para kazanmak zorundadırlar.” değerlendirmesinde bulundu.aa


Yazan - 15 Haziran 2016. Kategori MANŞET, TARIM, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x