Bulgaristan’da şarbon alarmı


 

 

453609

 

Bulgaristan’ın doğusunda şarbonlu inek eti yiyen kişinin ölümü üzerine yetkililer harekete geçti.”

 

 

Bulgaristan’ın doğusundaki Varna şehrine bağlı Mlada Gvardiya köyünden şarbonlu inek eti yediği tespit edilen bir kişi hayatını kaybetti.

 

Adı açıklanmayan kişinin şarbonlu ineği kestikten sonra sakadat kısmını ailesiyle yediği, diğer kısmının Provadya, Karnobat ve Varna bölgesinde satıldığı belirtildi.

 

Varna Bölge Sağlık Hastalıkları Merkezinin, dün ölen kişinin otopsisinde şarbona rastlandığını bildirmesi üzerine sağlık bakanlığı ekipleri harekete geçti.

 

Sağlık ekipleri, şarbonlu ineğin etinden aldığı belirlenen en az 20 kişi ile ölen kişinin ailesinin kontrol altına alındığını bildirdi.

 

Mlada Gvargiya köyünde ölenin ailesinin yetiştirdiği 105 koyun ve 27 büyükbaş hayvan da kanantina altına alındı.

 

Yetkililer ölen kişinin hayvanın kesimi sırasında elini yaraladığını ancak olayı da önemsemeyerek önlem almadığını belirledi.

 

Sağlık Bakanlığı, şarbon nedeniyle ölüm vakasının basına açıklanması üzerine yaşanan panik nedeniyle hastalığın yayılmasının engellenmesi için gerekli önlemlerin alındığını duyurdu. AA


Yazan - 22 Temmuz 2015. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x