Büyükşehirden İlçelere Mobil Kesimhane


fft261_mf16112530

 

 

BÜYÜKŞEHİR’DEN İLÇELERE MOBİL KESİMHANE

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç olan ilçelere kazandırılmak üzere hazırlatılan modern mobil kesimhanelerden ilki Edremit ilçesinde montajlandı.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan, ’Küçük Kapasiteli Kesimhaneler Yönetmeliği’ kapsamında, 21 Haziran 2016 tarihinde ihalesi yapılan, Edremit, burhaniye, Gömeç, Ayvalık, Marmara, İvrindi, Balya, Dursunbey ve Sındırgı ilçelerine kurulacak olan toplam 10 adet kesimhanenin ilki Edremit ilçesinde kurulmaya başladı.

 

Yaklaşık 4 milyon 500 Bin TL’ye mal olacak bu proje ile; kesimhanesi olmayan ilçelerde vatandaşların ve kasap esnafının sağlıklı, veteriner kontrolünde et temin etmesi sağlanacak. Kurulan Edremit kesimhanesini Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş yerinde inceleyip bilgi aldılar. Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün, geçtiğimiz hafta içerisinde kesimhanesine kavuşan Edremit’ten sonra diğer kesimhanelerin de birer hafta arayla ilçelerdeki yerlerine kurulacağını bildirdi.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Kurban Bayramı’nda gelişi güzel kurban kesiminin önüne geçmek için mobil kurban kesim ünitelerinin kullanılacağını söyledi.

 

Başkan Uğur, ilk defa 2015 Kurban Bayramı öncesinde kamuoyuna tanıtımı yapılan tam donanımlı modern kurban kesim ünitelerinde gün içinde binlerce küçükbaş kurbanın kesilebileceği belirtildi. Mobil kesimhanelerin Balıkesirlilere hayırlı ve uğurlu olmasını dileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Şehirde kurbanların gelişigüzel kesilmesi, çevreyi kirletmesi hoş bir görüntü değil. Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra biz de geçtiğimiz sene mobil kurban kesim hizmetini Balıkesir’de başlattık. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığımız yaptığı çalışma sonucunda mobil kesim ünitelerini getirdi. Bu araçların hepsinin üzerinde su deposu, kompresörü her türlü donanımı bulunuyor. Vatandaşlarımız kurbanını verecek, kurbanının nasıl kesildiğini camdan görüp, mobil kesim ünitesinin sonundan en kısa zamanda kurbanını paketlenmiş olarak alacak. Bir mobil kesim ünitesi 8 saat içerisinde 300 küçükbaş kurban kesebiliyor” dedi.

 

Büyükşehir Belediyesi Kırszal Hizmetler Daire Başkanı Mekin Tüzün’den mobil kesimhane hakkında bilgiler alan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a teşekkür etti. İHA


Yazan - 13 Ağustos 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x