Çanakkale Destanı 8 Dilde Anlatılacak


Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, basına tanıtıldı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilecek olan Gelibolu Yarımadası Kapatepe mevkisinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca yapılan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, basına tanıtıldı.

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Eldemir, gazetecilere gezdirdiği merkez hakkında bilgi verdi.   Çanakkale’nin Türk milleti için son derece önemli ve tarihin dönüm noktası olduğunu ifade eden Eldemir, tarihi Gelibolu Milli Park Müdürlüğü sahası içerisinde, Uzun Devreli Geliştirme Planı kapsamında merkezin yapıldığını söyledi.   Çanakkale Savaşları’nın kronolojik olarak anlatıldığı merkezin dış görünümünün, savaşın objelerinden olan iki geminin birbirine rampa yapması şeklinde olduğunu kaydeden Eldemir, iki geminin birleşim noktasındaki duvarların yükseltilerek Çanakkale Boğazı’nın simgelendiğini bildirdi.

 

Merkezin dış kısmında bulunan 3 sütunun da kara, deniz ve hava savaşlarını simgelediğini ifade eden Eldemir, ”Binanın merdivenlerinin manası da, Çanakkale’nin düz bir yol olmadığı, üzerinde pek çok engellerin bulunduğu ve geçilmesinin öyle kolay olmadığı şeklinde ifade edilmiştir” dedi.

 

Bina Yerin Altına Doğru İnşa Edildi   Eldemir, ”Bölge sit alanı olduğu için bize tahsis edilen sınırlar içinde Çanakkale Savaşları’nda cereyan eden hadiseleri bir bina içerisinde ziyaretçilere anlatmak için bina yukarı değil, aşağıya doğru inşa edildi. Tabii zemin kotundan 18 metre yerin altındayız şu anda. Binamız aşağı doğru yerleştirilmiştir” diye konuştu.

 

80 milyon liraya mal olan merkezin 50’şer kişilik gruplarla gezilebileceğini ifade eden Eldemir, ”Tam bilet 20, öğrenci bileti ise 5 lira. Merkezdeki 11 odanın gezilmesi 60 dakika sürüyor” dedi.

 

Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi   Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda, daha önce Kabatepe Müzesi’nin bulunduğu yerde yapılan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde, 11 gösterim salonu, 1 sergi salonu ve bir konferans salonu bulunuyor.

 

Merkez, Çanakkale Savaşı’nın çeşitli sahnelerini en etkili bir şekilde göstermek maksadıyla yeni teknikler bir arada kullanılarak oluşturuldu.

 

”Osmanlı Savaşa Giriyor, Nusrat Mayın Gemisi, İtilaf Kuvvetlerinin Deniz Savaşı Planı, Mecidiye Tabyası ve Seyit Onbaşı, Kara Savaşları Hazırlıkları, Dönüm Noktası, Siper Savaşları, Gök Kubbeden Gelibolu, Çanakkale Geçilmez, Hatıralar, 1915’ten Günümüze Türkiye” olmak üzere 11 mekanda anlatımı sağlanan Çanakkale Savaşları’nın gösterimi, 3 salonda gözlükler vasıtasıyla üç boyutlu olarak izlenebiliyor.

 

Anlatımlar ise 8 dilde tercüme ediliyor.


Yazan - 7 Haziran 2012. Kategori ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x