Çeltik Çalıştayı ve Tarla Günü Yapılıyor


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünde 13-14 Eylül 2012 tarihlerinde, Çeltik Çalıştayı ve Tarla Günü yapılacak.

 

Çalıştaya, Bakanlık yetkilileri, üreticiler, çeltik sanayicileri, pazarlamacılar, tohum şirketleri, araştırıcılar v.b sektörün bütün paydaşları katılacaktır.

 

Çalıştayın sabah oturumunda A.B.D, Rusya, İtalya, Avusturalya ve Güney Kore’den Enstitü müdürleri ve yetkililer ülkelerinde çeltik tarımı, üretim teknolojileri, araştırmaları, sanayi v.b konularda sunular yapacaklar, öğleden sonra ilk oturumda Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ilgilileri, Çeltik Üretici Birlikleri, Pirinç Değirmencileri Derneği başkanları, sonraki oturumda da Ziraat odası başkanları, Tarım-koop Edirne başkanı sunular yapacaklar daha sonra çalıştay çalışma gruplarına ayrılarak devam edecektir.

 

Çalıştayın 2. Günü ise 14 Eylül 2012’ de Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünde Tarla Günü düzenlenecektir. Tarla gününde Enstitüdeki çeltikle ilgili araştırmalar ve yeni çeşitler hakkında katılımcılara bilgi verilecek ve katılımcılar tarlada araştırmaları gezeceklerdir.   Bilindiği üzere Türkiye, pirinç üretimini son 10 yılda oransal olarak en fazla arttıran ülkeler arasında. Türkiye, 2002 yılında 360 bin ton olan pirinç üretimini yüzde 150 oranında arttırarak 900 bin tona yükseltti. Pirinçte ülkemizin kendi kendine yeterliliği 2000 yılında yüzde 41.44 iken 2011 de bu oran yüzde 90’lerin üzerine çıktı. Son yıllarda meydana gelen üretim artışında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteklemeleri büyük etkisi oldu. Birim alanda verim artışı 2000 yılından 2010 yılına kadar yüzde 44 oldu. Türkiye’nin yakın gelecekte çeltikte yüzde 100 kendine yeterli ve ihracatçı bir ülke olması beklenmektedir.

 

Söz konusu çalıştayda çeltik tarımı ile ilgili mevcut durum gözden geçirilerek, sorunlara öneriler getirilecek, ayrıca Trakya Tarımsal araştırma Enstitüsünde yeni çeşitler ve diğer araştırmalar görüşülecektir.   Ayrıca Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsünde 17-19 Eylül 2012 tarihlerinde değişik ülkelerden 50’nin üzerinde yabancı araştırıcı ve Türkiye’den de 15 araştırıcının katılacağı Ilıman İklim Çeltik Araştırma Konsorsiyumu, TRRC (Temperate Rice Research Consortium) toplantısı yapılacaktır.

Kaynak:Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü


Yazan - 11 Eylül 2012. Kategori GIDA, YENİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x