Çiftçilere Sahte Gübre Uyarısı

Sosyal medyada paylaş.

b_0_0_0_00_images_haberler_2014_mayis_sahtegubre_kapak

 Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Abdullah Kutlu üreticileri sahte gübre konusunda uyardı.

 

 

 

Her sezon farklı bir bölgeyi hedef seçen sahte gübreciler son olarak Bursalı çiftçileri mağdur etti. Bursa Karacabey civarında büyük markaların taklit çuvallarında sahte gübre satanlar, durumun ortaya çıkması üzerine kayıplara karıştı.

 

 

 

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Genel Müdür Abdullah Kutlu da Tarım Kredi Kooperatiflerinin Türkiye genelinde 1634 birim kooperatifi ile her zaman çiftçinin  yanında  ve kaliteden ödün vermeyerek her türlü tarımsal girdi ihtiyaçlarını zamanında temin eden bir kuruluş olduğunun altını çizdi. Abdullah Kutlu; “Çiftçilerimiz gübre ihtiyaçlarını endişe duymadan tarım kredi kooperatiflerinden karşılayabilirler.” dedi.

 

 

 

Tarımsal üretimin önemli girdilerinden kimyevi gübrenin dengeli ve zamanında kullanılması halinde verime yüzde 50’ye yakın katkısı olduğunu ifade eden Kutlu; “Çiftçilerin bekledikleri verimi alabilmeleri için kaliteli gübre kullanmaları gerekir. Kimyevi gübrede en önemli kalite kriteri, ambalajın üzerinde belirtilen garanti edilen içeriğe uygun üretim yapılmış olmasıdır. Azot, fosfor, potasyum gibi bitki besin maddeleri garanti edilen içerikte belirtilen oranlarda olmalı. Diğer bir önemli husus ise gramajın ambalajda belirtilen miktarda olması. Gübre fiyatında bu iki unsur son derece önemli. Çiftçilerimiz bu hususları dikkate alarak gübre tercihlerini güvenilir markalardan yana kullanmalı.” şeklinde konuştu.

 

 

 

Sahte gübre satıldığı haberini aldıktan sonra Bursa Karacabey’de giderek sahte gübre satıcılarını ortaya çıkaran Balıkesir Bölge Müdürü İshak Gündüz olayın ortaya çıkmasıyla birlikte sahte gübre satan dolandırıcıların ortadan kaybolduğunu söyledi.


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=60173

Yazan - May 27 2014. Kategori MANŞET, TARIM, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı