Çiftlik kurmak için alınması gereken yasal izinler


Çiftlik kurmak için alınması gereken yasal izinler

Hazırlayan: Zir. Yük. Müh. Dr. Okan AKIN

Bu yazımızda hayvancılık projesi yapmak ve bunun içinde resmi makamlardan izin almak için gerekli olan resmi prosedürlerden bahsetmek ve yatırımcılarımıza yol göstermek istedim. Ayrıca Devlet kurumlarının hiç birisi resmi izin ve belgeleri olmayan çiftliklere, besihanelere, tavuk kümeslerine, koyun ağıllarına ve benzer hiçbir yapıya destek vermemektedir. Yazımızda çiftlik kurulurken resmi izinler nasıl alınmalıdır. Alınırken ne yapılmalıdır gibi sorulara cevap vermek istedim. 

Hayvancılık tesisi kurmak için yatırım arazisine yapılacak besihane ve diğer yapılar için inşaat ruhsatının yasal bir zorunluluktur. Unutulmamalıdır ki inşaat ruhsatı alınmayan hiçbir hayvancılık işletmesine yapı kullanım izin belgesi (iskan belgesi) verilmemektedir. İskan belgesi olmayan her bir yapı ise belediye tarafından herhangi bir şikayet sonucunda kaçak olarak görülecek ve yıkılacaktır. Ayrıca TKDK (Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) ve KKYDP (Kırsal Kalkınma Yatırım Destek Programı) programlarında da bu tür işletmelere kesinlikle destek verilmemektedir. Bu destek inşaat veya makine ekipman da olsa kesimlilikle destek dışı bırakılmaktadır. 

Çiftlik yapacak her bir yatırımcı ilk önce yatırım alanının bağlı bulunduğu belediyeye müracaat etmeli ve yatırım yeri hakkında ön görüş istemelidir. Unutulmamalıdır ki yatırım arazisinin yeri ve büyüklüğü ilk başta en belirleyici kriter olmaktadır. Özellikle yerleşim yerlerine yakın arazilere ve köy mücavir alanı içinde kalan arazilerin ruhsatlandırılmasında sıkıntılar çıkmaktadır. Ayrıca mevcut arazi büyüklüğü de inşaat alanı olarak kapatılacak alanların büyüklüğünü sınırlamaktadır. Bununla birlikte yol bağlantısı, elektrik ve su bağlantısı gibi konularda göz önüne alınarak başvurular yapılmalıdır.  

  1. Bağlı bulunulan belediyelere müracaat edilir (ilk müracaatta dilekçe, tapu fotokopisi ve aplikasyon krokisi gerekmektedir.)
  2. Belediye kendi incelemesini yaparken yapılacak proje alanı imar planlı alan dışındaysa Tarım İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Devlet Su İşleri ve İl Kültür Müdürlüğü gibi kurumlardan görüş yazısı istenmektedir. İmar planlı alan içindeyse sadece Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden görüş istemektedir. 
  3. Görüş istenen tüm kurum veya kurumlardan olumlu görüş yazısı gelmesi sonucunda hayvancılık tesisine ait mimari proje, statik proje, elektrik projesi, sıhhi tesisat projesi çizdirilmeli ve zemin etüdü hazırlatılmalıdır.
  4. Özellikle hazırlanan mimari projenin bir örneği Tarım İl Müdürlüğüne sunulmalı ve teknik olarak mimari projede oluşturulan alanların uygunluğu onaylatılmalıdır. Bu aşamada Tarım İl Müdürlüğündeki zootekni bölümü mezunu ziraat mühendisleri tarafından hayvan refahı, gübre yönetimi, hijyen standartları gibi hususlara dikkat edilecek ve düzeltmeler istenecektir.
  5.  Tarım İl Müdürlüğü tarafından verilecek onay yazısı sonucunda belediye tarafından ruhsat işlemleri onaylanmakta ve çizdirilen tüm projelere belediye mührü vurularak imzalanmaktadır. 
Diğer Haberler:
Eko-Turizm ve Tatuta Çiftlikleri

Tüm bu işlemler sonucunda ilgili belediye ruhsat vermek için ruhsat harcı talep edecektir. Bu tutar belediyeden belediyeye değişmekle birlikte yapılacak olan kapalı alanların büyüklüğü de bu harcın alınmasında etkili olmaktadır. Size tavsiyem yatırıma başlarken ruhsat harcı ve diğer çizim ücretlerinin de tutarını araştırmanız ve sağlam adımlarla bu işe başlamanızdır. 


Yazan - 14 Mayıs 2020. Kategori MANŞET, TARIM. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x