Çin Devlet Televizyonu’nda yapay zeka haber sunucusu


 

Çin devlet televizyonlarından Xinhua, sentezlenen seslerden ve üç boyutlu animasyonlardan oluşturduğu iki adet yapay haber sunucusunu ilk kez Dünya İnternet Konferansı‘nda tanıttı.

 

Bu iki haber sunucusunun tam olarak hangi teknolojileri kullandığının belli olmamasına rağmen son yıllarda Çin tarafından ciddi kaynak harcanan Makine Öğrenmesi araştırmalarının kullanıldığı tahmin ediliyor. Bazı bilgisayar uzmanları ise bu haber sunucularının sadece gerçekçi sanal kuklalar olduğunu düşünüyor. Bazı uzmanlar ise Xinhua kanalı yazılım uzmanlarının bu sunucuların dudak hareketlerini ve animasyonlarını önceden şablonlar olarak yaratabileceğini ve verilen metinleri bu şablonlara uyarak okuyabileceğini söylüyorlar.

 

 

Xinhua tarafından biri İngilizce ve diğeri Çince haber sunacak şekilde iki adet yaratıldığını açıkladığı bu sunucular aynı zamanda Çin içerisinde yoğun kullanılan “Sogou” adlı arama motoru ile de birlikte çalışabilecek şekilde tasarlanmış. Xinhua tarafından ayrıca bu sunucuların kanalın internet sitesinde günde 24 saat çalışabileceği ve haber prodüksiyon masraflarını azaltacağı da belirtildi.

 

Şimdilik surat mimikleri ve sesleri çok gerçekçi olmayan bu sunucuların Makine Öğrenmesi çalışmalarına ciddi bir katkı yapabileceği de düşünülüyor. Ancak Çin Hükümeti’nin İnternet üzerindeki ciddi sansür kararları ve bu haber sunucularının halk üzerinde çeşitli propaganda araçları olarak kullanılabilecek olması da tartışmaları beraberinde getirdi.

Diğer Haberler:   "Doğru Bilgi ile Sağlıklı Besleniyorum" Seminerlerine Devam

 


URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=130262

Yazan - Kas 9 2018. Kategori MANŞET, TEKNOLOJİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir