Çöpler Elektrik ve Su oluyor


588499

 

 

 

Gaziantep’te 1995 yılında kurulan katı atık depolama alanında 10 bin hanenin elektrik ihtiyacı üretiliyor, sahadan sızan ve ağır metal içeren sular da tarım alanlarına bırakılıyor.

 

Gaziantep’te 1995 yılında kurulan katı atık depolama alanında 10 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacak üretim gerçekleştiriliyor. Sahadan sızan ve ağır metal içeren sular da arıtılarak tarım arazilerinin sulanmasında kullanılıyor.

 

 

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Atık Yönetimi Şube Müdürü Mustafa Yılmaz, 30 milyon metreküp kapasiteye sahip alanda 6,5 milyon metreküp depolamanın yapıldığını belirtti.

 

su(1)

 

Alandan sağlanan elektrik enerjisinin 10 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşıladığını kaydeden Yılmaz, Nizip’te bulunan katı atık depolama alanının da Büyükşehir Belediyesince yapıldığını, buranın da 2 milyon metreküp kapasiteye sahip olduğunu söyledi.

 

Diğer ilçelerdeki vahşi depolama alanlarının rehabilitasyonu için çalışmaların sürdüğünü dile getiren Yılmaz, “Çöpler zemin geçirimsizliği sağlanmış düzenli depolama alanlarında serildikten sonra kompaktörle sıkıştırılıp üzeri toprak örtüyle kapatılmaktadır. Oluşan gazlar kuyulardan borularla tahliye edilerek elektrik enerjisine çevriliyor. Bu alanda 2015 yılında 22 bin 524 megavat elektrik enerjisi üretildi. Bu da yaklaşık 10 bin konutun enerji ihtiyacını sağlayacak düzeydedir.” dedi.

 

Enerji üretim tesisinde 5 gaz motorunun bulunduğunu aktaran Yılmaz, kurulu kapasitelerinin 5 bin 65 megavat olduğunu söyledi.

 

 

 

 

 

 

“Arıtılan su tarımsal amaçlı kullanılabilecek nitelikte”

 

 

 

 

 

Mustafa Yılmaz, çöp alanında oluşan sızıntı sularının ise lagünlerde depolanarak reverse (ters) yöntemiyle arıtıldığını söyledi.

 

Katı atıkların fiziksel ve biyolojik parçalanması sonucu çöp sızıntı sularının oluştuğunu, bu suların evsel atık sulardan 20 kat daha kirli olduğunu anlatan Yılmaz, “Çevre ve insan sağlığı gözetilerek çöp sızıntı suyu arıtma tesisi kuruldu. 24 saat çalışan tesiste 2015 yılında 33 bin metreküp su arıtılarak tarım arazilerine bırakıldı. Arıtılan su tarımsal amaçlı kullanılabilecek niteliktedir. Sızıntı suyu arıtımında kullanılan Reverse Osmoz teknolojisi çok ileri bir arıtma yöntemidir.” diye konuştu..


Yazan - 21 Haziran 2016. Kategori MANŞET, EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x