Hayvan Pazarı Şap Hastalığı Nedeniyle Kapatıldı

Sosyal medyada paylaş.

Çorum’un bazı köylerinde görülen şap hastalığı nedeniyle hayvan pazarı 15 Şubat 2011 tarihine kadar kapatıldı.
 
Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu, merkez ve Mecitözü ilçesine bağlı bazı köylerde görülen hastalık üzerine bir dizi önlem kararı aldı. Hastalığa neden olan virüsün yayılmasını engellemek ve yok edilmesi için aşılama çalışmalarını başlatmakla ilgili kararlar alan kurul, yol denetimlerinin de artırılması yönünde ilgili kurumlara talimat verdi.

Merkeze bağlı Eskice, Büyük Gülücek, Çakır ve Göcen Ovası köylerinin yanısıra Mecitözü ilçesi Doğu Mahallesi ve Köseyüp köylerinde de aktif şap hastalığının bulunduğunu bildiren yetkililer, hayvan hareketlerinin kontrol altında tutulması için hayvan pazarının ikinci bir emre kadar 15 Şubat tarihine dek kapalı olacağı duyurusunda bulundu.

İthal hayvanlar ve kesim için gelen hayvanlar haricindeki çift tırnaklı hayvanların naklini yasaklayan karara uyulması yönünde vatandaşlardan destek isteyen Tarım İl Müdürü Cemil Usanmaz, aşılama çalışmaları konusunda görevlilere yardımcı olunması ve görülen vakaların hemen bildirilmesi çağrısında bulundu. (İHA)


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=10563

Yazan - Oca 30 2011. Kategori HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı