CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BALIKÇILIK AV SEZONUNU AÇTI


Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sarıyer Kireçburnu’nda balık av sezonu açılışında vatandaşlarla bir araya geldi. ( Kayhan Özer – Anadolu Ajansı )

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BALIKÇILIK AV SEZONUNU AÇTI

#Balıkçılık Av Sezonu Açılış Töreni#Balıkçılık Av Sezonu Açılış Töreni

​Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzenlenen Balıkçılık Av Sezonu Açılış Töreni’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, balıkçılarla seyir yaptı ve denize yavru balık bıraktı.

Sarıyer Kireçburnu Balıkçı Barınağı’nda düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Allah’tan av sezonunun bereketli geçmesini diledi. Erdoğan, “Denizde kısmetinizin peşinde geçireceğiniz günler, haftalar ve aylar boyunca ağlarınızın hep dolu çıkmasını diliyorum. Böylece hem sizlerin özellikle kazancı bol olacak hem de vatandaşlarımız uygun fiyatlara balık temin edecektir. Türkiye, son dönemde denizlerinde yılda yaklaşık 300-400 bin ton balık, su ürünü temin etmektedir. Bu rakamın neredeyse üçte birini tek başına o meşhur hamsimiz oluşturmaktadır. Bundan on yıl önce sadece hamsi avının 250-300 bin ton düzeyinde gerçekleştiğini de unutmamamız gerekiyor. Her ne kadar ülkemizde kültür balıkçılığı oldukça gelişmiş olsa da bu ürünlerin denizden avcılık yöntemiyle tutulan balığın yerini alamayacağı bir gerçektir. Balık miktarının azalması fiyatların yükselmesine ve kişi başına balık tüketiminin de düşmesine yol açıyor.” diye konuştu.

Kişi başı balık tüketiminin artmasını arzu ettiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bilinçli avcılıkla denizlerimizi temiz tutarak, karaya çıktıktan sonraki saklama ve dağıtım kanallarını geliştirerek milletimizi yeniden balıkla buluşturmalıyız. Hele hele balıkların çoğalma döneminde uygulanan av yasağına mutlaka riayet etmeliyiz. Yasak dönemde avcılık sadece balıkçılarımızın değil, topyekun milletin geleceğinin çalınması demektir. Hiçbir kanun, polisiye tedbir sizlerin özellikle kendi aranızda kuracağınız otokontrol sistemi kadar etkili olamaz. Cumhurbaşkanlığı olarak, bakanlarımızla, ilgili tüm kurumlarımızla birlikte bu konuda üzerimize düşenleri yapmakta kararlıyız. Temennimiz şudur, balıkçılığımızı ayağa kaldıralım, bu ülke balıkçılıkta çok daha güçlü hale gelsin. Bunu yapmaya hazır mıyız, buna var mıyız? Öyleyse bir kez daha sizlere bereketli bir balıkçılık sezonu diliyorum. Burada sizlere sesleniyorum. Pruvanız neta, dümeniniz viya, rüzgarınız kolay, bahtınız açık olsun.” dedi.

Daha çok balık tüketmeliyiz

Törende konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yeni av sezonunun açılışında balıkçıların heyecanına ve sevincine ortak olmak için geldiklerini belirtti. Doğal kaynaklarımızın geleçek kuşaklara aktaracağımız bir emanet olduğuna vurgu yapan Bakan Pakdemirli, balık avcılığının sürdürülebilirliğinin sağlanması için koruma ve kullanma dengesinin mutlaka sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Su ürünleri avcılığının sürdürülebilirliğini temin etmek için Bakanlık olarak bir dizi denetim getirdiklerini hatırlatan Pakdemirli, deniz, iç sular, karaya çıkış noktaları, satış yerleri, yol güzergahları, soğuk hava depoları ve işleme tesislerinde sıkı denetimlerin devam edeceğini ifade etti.

Sahip olduğu besin değeri açısından, artan dünya nüfusunun ihtiyacı olan hayvansal proteini karşılama noktasında balığın önemine değinen Bakan Pakdemirli, Türkiye’de balık tüketiminin kişi başına yıllık 6-7 kg civarında olduğunu, ülke olarak daha çok balık tüketmemiz gerektiğini söyledi.

Balıkçılık sektörüne yapılan desteklere de değinen Bakan Bekir Pakdemirli, balıkçılık sektörünün ilk kez 2003 yılında, Ak Parti döneminde destekleme kapsamına alındığını ve o zamandan itibaren balıkçılık sektörüne toplam 1,23 Milyar TL destekleme yapıldığın söyledi. Pakdemirli, 2004 yılından itibaren balıkçılara ÖTV’siz mazot verlidiğini, ayrıca balıkçılara Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden düşük faizli yatırım ve işletme kredisi kullanma imkanı sağlandığına vurgu yaptı. Yapılan destekler sayesinde balıkçılık ve su ürünleri üretiminin ve ihracatının geldiği noktayı açıklayan Bakan Pakdemirli, üretimin 157 bin ton’a, ihracatın ise 855 milyon dolara ulaştığına dikkat çekti.

Bakan Pakdemirli, balıkçılara, “Bugün siz konuşacaksınız, biz dinleyeceğiz. Sizin görüş ve önerilerinize kulak vereceğiz” şeklinde hitap etti.

Konuşmaların ardından İstanbul Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz’ın duasıyla balık av sezonu açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetiştirilen balıkları denize bıraktı.

Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra Habib Reis 4 isimli balıkçı teknesine binerek denize açıldı. Burada kaptan köşküne çıkan Erdoğan, bir süre balıkçılarla birlikte seyahat ettikten sonra tekneden inerek vatandaşlara balık dağıttı.


Yazan - 7 Eylül 2018. Kategori MANŞET, GIDA. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x