Cumhurbaşkanı Erdoğan Belarus’ta Cami Açtı


20161111_2_20066564_15911840_web

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko tarafından resmi törenle karşılandı.

 

MİNSK  – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko tarafından resmi törenle karşılandı.

 

Bağımsızlık Sarayı’ndaki törende, Türk ve Belarus milli marşlarının dinlenilmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Lukaşenko tören kıtasını denetledi.

 

 

Heyetlerin tekdiminin ardından Türk ve Belarus bayrakları önünde basın mensuplarına tokalaşarak poz veren Erdoğan ve Lukaşenko, daha sonra baş başa görüşmeye geçti.

 

Baş başa görüşmenin basına açık kısmında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gecikmeli de olsa Türkiye’den ilk defa Belarus’u ziyaret eden bir Cumhurbaşkanı olması hasebiyle mutlu olduğunu, bir başka mutluluğunun da Türkiye’nin Belarus’un bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olmasından kaynaklandığını ifade etti.

 

“Geleceğe yönelik Belarus ile bölgede birlikte yapacağımız, özellikle ekonomik alanda çok büyük işler var.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin toplam nüfusunun yaklaşık 90 milyon olduğunu, bunun ekonomik alanda çok büyük işler yapılabileceğini gösterdiğini söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ticari hacimde 2013, 2014, 2015’te bir düşüş mevcut. Bunu çok kısa zamanda 1 milyar dolar hacmine çıkarabiliriz. İki ülkenin 90 milyonluk nüfus hacmi için bu zor değil.” dedi.

 

“Bu ziyaret çok ciddi bir başlangıç olacak”

Türk girişimcilerin, Belarus’taki yatırım hacminin 1,5 milyar civarında olduğunu bildiren Erdoğan, 200 civarında iş adamıyla Belarus’ta bulunduklarını ifade etti.

 

Erdoğan, ülkedeki girişimcilere işaret ederek, “Siz de 300 girişimciden bahsediyorsunuz. Bu akşam birlikte onlara vereceğimiz heyecan, onlara katacağımız güç, inanıyorum ki birlikte onların çok büyük işler yapacağını ortaya koyacaktır.” dedi.

 

Beraberindeki iş adamlarının Belarus’a çok farklı baktığına dikkati çeken Erdoğan, Belarus’taki iş adamlarıyla beraber atılacak adımların, her iki ülke için de kazan-kazan esasına göre önemli olacağını dile getirdi.

 

Erdoğan, iki ülkenin yaklaşımlarında gerek siyasi, gerek ekonomik alanlarda farklılık bulunmadığını belirterek, “Birbirimize karşı olan ilgi, alakamız zaten çok olumlu. Bu ziyaret bundan sonrasıyla ilgili çok ciddi bir başlangıç olacaktır. Onun için bu ziyaretin hayırlara vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu.

 

Lukaşenko: Belarus tarihinde en geniş kapsamlı forum

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ilk ziyareti olduğunu hatırlatarak, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti. İki ülkenin ticari ilişkilerinin, kişisel üst düzey ilişkilerden biraz geride kaldığına işarete eden Lukaşenko, “Buna rağmen gelecek vadeden oldukça iyi emareler mevcuttur.” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iş forumuna katılacaklarını anımsatan Lukaşenko, Türkiye’den 200, Belarus’tan da 300’ü aşkın firmanın forumda bulunacağını, bunun Belarus tarihinde en geniş kapsamlı forum olacağını bildirdi.

 

Lukaşenko, “Sayın Cumhurbaşkanı sizin ziyaretinizle ilişkilerimizde bir üst aşamaya geçebileceğimize eminim. Bağımsızlığımızı kazandığımız günden itibaren Türkiye ile kurduğumuz ilişkilerimizde son derece samimi olduğumuzu bilmenizi isterim. İlişkilerimizin samimiyetine güvenebilirsiniz, bu konuda sizi temin ediyoruz. Türkiye’ye karşı her zaman tahmin edilebilir şekilde açık davranacağımıza emin olabilirsiniz.” dedi.

20161111_2_20068066_15914160_web

 

‘Avrupa ülkelerinin bir kısmında tahammülsüzlük yayılıyor’

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Avrupa’nın ülkelerinin bir kısmında hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük, kendinden olmayanı düşman görme gibi hastalıklar adeta veba gibi yayılıyor.” dedi.

 

 

MİNSK – Cumhurbaşkanı Recep Tayyep Erdoğan, “Avrupa’nın ülkelerinin bir kısmında hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük, kendinden olmayanı düşman görme gibi hastalıklar adeta veba gibi yayılıyor.” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Diyanet Vakfınca (TDV) yaptırılan Minsk Camisi’nin açılış törenine eşi Emine Erdoğan ile katıldı.

 

 

Tarihi bir ana şahitlik ettiklerini belirten Erdoğan, açılışı Belarus Devlet Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile yapmaktan duyduğu bahtiyarlığı ifade etti.

 

 

Lukaşenko başta olmak üzere eserin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Erdoğan, “İnşallah bu ibadethane aynı zamanda Türk-Belarus dostluğunun da simgelerinden biri olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Belarus’un farklı köken ve inanca sahip insanların aynı çatı altında huzur ve barış içerisinde yaşadığı bir ülke olduğuna işaret eden Erdoğan, “Burada farklılıkların bir tehdit ve tehlike olarak değil büyük bir zenginlik olarak görüldüğüne şahit oluyoruz. Dinleri, kültürleri, inançları farklı olan insanlar aynı ortak gelecek vizyonuyla Belarus’un istikrarı, büyümesi, uluslararası alanda hak ettiği yeri alması için var gücüyle çalışıyor.” diye konuştu.

 

 

“Bombalar altından kaçan insanlara kapılarımızı kapayamayız”
Belarus’un bu özelliğinin, içinden geçilen sıkıntılı dönemde çok değerli olduğuna inandığını belirten Erdoğan, şu ifadelere yer verdi:

 

 

“Bu güzel manzaraya maalesef dünyanın birçok ülkesinde rastlamak mümkün değildir. Avrupa’nın ülkelerinin bir kısmında hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük, kendinden olmayanı düşman görme gibi hastalıklar adeta veba gibi yayılıyor. Sırf kimliği, kılık kıyafeti, inancı farklı olduğu için insanlar ayrımcı politikaların, şiddetin muhatabı olabiliyor. Bilhassa canlarını kurtarmak, kendilerine güvenli bir gelecek kurabilmek için dünyanın çalkantılı bölgelerinden kaçan mazlumların Avrupa kapılarına dayandıkları, buralarda yaşadıkları dramları hepimiz izliyoruz. Türkiye olarak 6 yıldır Suriye ve Irak’tan ülkemize gelen mültecileri burada anlatacak değilim, onlara ev sahipliği yapmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Çünkü inancımızın gereği budur. Bombalar altından kaçan insanlara kapılarımızı kapayamayız. Açılışını yaptığımız bu cami kendisinin ülkesindeki Müslümanları sahiplendiğini göstermekte, Sayın Lukaşenko’yu bu noktadaki hassasiyeti sebebiyle şahsım ve milletim adına tekrar kutluyorum. Belarus halkının turizmde en önemli destinasyon olarak ülkemizi görmesinin de aramızda halklarımızın kaynaşması bakımından ne kadar önemli oluğunu ifade etmeyi de görev telakki ediyorum.”

 

 

“İslam’ın gerçek değerlerini tanıtmada büyük rol oynayacaktır”

 

 

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Minsk Camisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, caminin sadece Belaruslu Müslümanlar için değil, bütün Belarus halkı için bir müjde olduğunu ifade etti.

 

 

İlk defa 14. yüzyılda Müslümanların Belarus topraklarına geldiğini ve kolayca halkın bir parçası olduğunu anlatan Lukaşenko, müslümanların da halk ile birlikte vatanlarını, kültürlerini ve geleneklerini koruduklarını söyledi.

 

 

Ülkelerinde barış ve huzurun çok önemli olduğunu vurgulayan Lukaşenko, herkesin kendi inancını yaşamasına değer verdiklerini belirtti.

 

 

Lukaşenko, “Biz bugün bu büyük camiyi açıyoruz. Çünkü bu cami Belarus’ta sadece Müslümanların evi değil aynı zamanda Belarus’un da kültürünün gelişmesine büyük katkı yapacak bir ibadethanedir. Eminim, dostum Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ile yapılan bu cami bütün Belarus Müslümanları ve halkı için önemli bir manevi merkez haline gelecektir. Bu caminin açılışı umarım İslam’ın gerçek değerlerini tanıtmada büyük rol oynayacaktır.” ifadelerini kullandı. (AA)


Yazan - 11 Kasım 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER, DÜNYA, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x