“Daha çok ekip, daha çok üreteceğiz”


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik (sol 3), Şanlıurfa'daki GAP SUKAY Tesisleri'nin açılış törenine katıldı. ( Rauf Maltaş - Anadolu Ajansı )

 

 

Tarımda 150 milyarlık hasılayı 450 milyar liraya çıkarmayı hedeflediklerini belirten Bakan Çelik “Ülke genelindeki toprakların tamamını tarıma kazandırmayı planlıyoruz. Daha çok ekip, daha çok üreteceğiz” dedi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince düzenlenen bayramlaşma töreninde, tarım ve hayvancılıkla ilgili yeni düzenlemeler yaptıklarını söyledi.

 

Tarımda 150 milyarlık hasılanın 450 milyar liraya çıkarılmasının hedeflendiğini belirten Çelik, daha çok ekip, daha çok üreteceklerini dile getirdi.

 

Yurt genelindeki toprakların tamamının tarıma kazandırılmasının planlandığını anlatan Çelik, suyun da ülkenin önemli meselelerinden biri olduğunu kaydetti. Sulama meselesini bir-iki yıl içerisinde kökten çözeceklerini dile getiren Çelik, “Çiftçimizi elektrikli sulamaya mahkum eden anlayıştan kurtaracağız. Bir taraftan sulama kanalları ve toplulaştırma birlikte bittiği zaman verimde de büyük artış olacak. Ama sulamaları bizim Harran Ovası’nda olduğu gibi ‘ver gitsin’ şeklinde değil, bilinçli şekilde yapacağız. Damlama sulama olacak. Suda tasarruf yapacağız, toprağımızı bereketlendireceğiz, verimi arttıracağız. Odalar, birlikler ve Bakanlığımız bütün imkanlarını bilinçli tarım için seferber edecek.” diye konuştu.

 

“Tarımsal destek yılda iki defa verilecek”

 

Tarımsal desteklemelerle ilgili yeni kararlar aldıklarını vurgulayan Çelik, “Artık yılda bir müracaat, iki tarımsal destek olacak. Önümüzdeki yıldan itibaren ekim ve hasat döneminde iki destek olacak. Bunun dışındaki destekleri bu iki destek etrafında toparlayacağız. Böylece çiftçi kardeşimiz, ne aldığını bilecek. Kooperatif borçları var. Onlarla ilgili yapılandırma çalışmalarımız var. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı son aşamaya getirdik.” şeklinde konuştu.

 

Sulamadaki dağınıklığı ortadan kaldıracaklarını anlatan Çelik, “Sulamayı da derli toplu bir hale getireceğiz. En önemli adımlardan bir tanesi de ürün borsası dediğimiz ürün senedi. Ürettiklerinizi inşallah lisanslı depoya yerleştireceğiz. Çiftçiye ne zaman işine geliyorsa o zaman ürünlerini satma imkanı vereceğiz. 10 yıl sonra fiyatlar güzel, o zaman satacaksınız. Fiyatlar iyi değilse imkanları varsa, bir ay sonra daha iyiyse o zaman ürünlerini satma imkanına kavuşacaklar. Bunu senetlerin ürün piyasasına çıkmasıyla gerçekleştirmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa'da merkez Karaköprü ilçesinde kurulacak Karaköprü Yaşam Parkı'nın temel atma törenine katıldı. ( Rauf Maltaş - Anadolu Ajansı )

“Küpe sorununu ortadan kaldırıyoruz”

 

Çelik, hayvancılıkla ilgili de bazı düzenlemeler yaptıklarını belirterek, şöyle konuştu:

 

“Hayvancılık yapan kardeşlerimiz ve işletmeleri olan kardeşlerimizle ilgili de yeni düzenlemelerimiz var. Küpe sorununu ortadan kaldırıyoruz. Küpeyle ilgili oluşmuş ciddi cezalar var, bunların hepsini affediyoruz,. Her hayvan kayıtlı hale getirilecek. Hayvancılıkla ilgili bir tesis yapacaksınız ama mevcut mevzuat inşaat harçlarını çıkarıyor, bu harçları da ortadan kaldırıyoruz. Hayvancılığı geliştirmek için inşaat ruhsat harçlarının ödenmeyeceği yasal düzenlemeyi Meclis’e göndermiş bulunmaktayız. GAP, Türkiye’nin tahıl ambarı, bunu geliştirecek düzenlemeleri yapmaya devam edeceğiz.”

 

GAP SUKAY Tesisleri’nin açılışı yapıldı

 

Bakan Çelik, bayramlaşma programından sonra Şanlıurfa’daki GAP SUKAY Tesisleri’nin açılış törenine katıldı. Çelik burada yaptığı konuşmada, bölgeye çok önemli bir su sporları merkezi kazandırmanın sevincini yaşadıklarını söyledi.

 

Ramazan Bayramı olmasına rağmen İslam ülkelerinde kan ve gözyaşının durmadığını dile getiren Çelik, “Şanlıurfalılar olarak gönlümüz bayram olsun istiyoruz ama ne acı ki kan durmuyor, çocuklar gülmüyor. Kanlar akıyor ve çocuklar, maalesef ya denizlerde boğuluyor ya da bombalar karşısında hayatlarını kaybediyor. İslam coğrafyasının hali ortada. Avrupa Birliği diye ifade edilen Avrupa’nın başı var. Amerika’nın da başı var, Asya’ya geliyorsunuz onun da başı var ama ne acıdır ki bu çatışmaların ve terör olaylarının yoğun yaşandığı, acımasızlığın yoğun yaşandığı coğrafya İslam coğrafyasıdır. İslam coğrafyasının başı yok. Bundan dolayı büyük acılar yaşanıyor. Yaşanan bu acıların bir doğum sancısı olduğu inancındayız, inşallah bu doğum gerçekleşecek. İslam alemindeki bu başıboşluk ortadan kalkacak. Bu gerçekleştiği taktirde, inanıyorum ki üzüntü, keder değil vatandaşlarımız mutluluk içinde yaşamını sürdürecek.” diye konuştu.

 

Sömürgeci ülkelerin “böl, parçala ve yut” politikasıyla hareket ettiğini anlatan Çelik, onların amaçlarının bölgenin zengin kaynaklarından bölge halkının yararlanmasını engellemek olduğunu belirtti.

 

“Rahatsız olsalar da Şanlıurfa için çalışacağız”

 

Güneydoğu’da terör olaylarının yaklaşık 1,5 yıldır sürdüğünü kaydeden Çelik, olayların bölgeyi özellikle son iki yılda geride bıraktığını söyledi.

 

“Bölge terör tehdidi olmasaydı bir basamak yukarıda olacaktı” diyen Çelik, şöyle konuştu:

 

“Terör, bölgede turizmin gelişmesine, ticaretin gelişmesine, kalkınmaya mani oldu. Halen bölgenin ve milletin önüne engel koymaya devam ediyorlar. Hep beraber dayanışma içerisinde olacağız. HDP’lilere de sesleniyorum. Ey oraya gönül vermiş kardeşler, siz sesinizi yükselteceksiniz. Olan biten Şanlıurfalı’nın aleyhine. Korkunun ecele faydası yok. Kimden korkuyorsunuz. Dağdan korkuyorlarmış. Nasıl milletvekiliymiş ya, dağdan, ovadan, bayırdan kork. Böyle milletvekilliği olur mu? Madem bu millet seni seçti, Meclis’e gönderdi, bu bölge için doğru, hak ve hakikat neyse onu savunmak durumundasın. O ise bu açılışlardır, doğrusu tesis kazandıracaksın, işsize iş kazandıracaksın, çaresize derman olacaksın, milletvekilliği bu. Eğer bunlar için sesinizi yükseltemeyecekseniz niye seçildiniz o zaman? Memleketin bu güzel bölgesinin geri gidişi noktasında çabalayanlara destek veriyorsunuz. Şanlıurfa’daki kardeşlerime sesleniyorum. Bu gidişat, gidişat değil, yapılmak istenenler doğru değil. Şanlıurfa’nın istikametiyle uğraşmayın. Şanlıurfa, kalkınmayı hedef haline getirmiş. Bölgedeki insanlar çok sıkıntı çekti. Bırakın bölge gelişsin, sanayi, turizm, istihdam gelişsin. Rahatsız olsalar da olmasalar da Şanlıurfa’nın daha yukarı çıkması için çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi de bölgeye çok önemli bir hizmeti daha kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

 

Tesiste her türlü su sporlarının yapılabileceğini anlatan Çiftçi, heyecan ve adrenalini seven gençleri tesise beklediklerini kaydetti.

 

Bünyesinde 35 bin metrekarelik 1,5 metre derinliğinde gölet ve yaklaşık 5 bin metrekarelik ada bulunan GAP SUKAY’da, su üstü kayak ve su sporları yapılabilecek.


Yazan - 8 Temmuz 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x