Davos’un Parlayan Yıldızı Türkiye


Davos forumu, Avrupa’daki borç krizinin gölgesinde sona erdi. Krize yönelik somut bir çözüm çıkmazken, Türkiye yıldızı parlayan ülke oldu.Alplere sırtını dayamış Davos kasabası, bu yıl 2 bin 600 katılımcı ile 40 devlet başkanını ağırladı.   Zirve, karla başladı.

Üç yıldan beri Zirvenin ana teması haline gelen “Avrupa’daki Borç Krizi”, bu yıla da damgasını vurdu.Davos’ta bulunan liderler, hastalığa çare aradı.   İngiltere Başbakanı David Cameron ise Almanya’nın kriz yönetimini eleştirdi.Cameron, Yunanistan ile ilgili belirsizliğin son bulmasını istedi.Zirvede yıldızı parlayan ülke ise, Türkiye oldu.Türkiye’den, güven sağlayın uyarısı geldi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Euro bölgesi dayanışma gösterip, hiçbir üyesinin iflasına izin vermeyeceğini taahhüt etmeli. Ama iflas kapısı açılırsa, herkes bedelini öder. Anahtar kelime, güven.Türkiye’nin başarısı güven ve istikrardan geçiyor. ” dedi.

 Protestolar Önlenemedi  

İsviçre, yoğun güvenlik önlemleri için bir buçuk milyon Avro harcadı.Ama protestocular yılmadKapitalizmi ve getirdiklerini, kendilerine göre eleştirdiler.   ”

2012 Daha Zor Geçecek”  

Davos’ta herkesin hemfikir olduğu konu ise 2012’nin, 2011’den daha zor geçeceği oldu.Zirveden krizin çözümüne yönelik somut bir öneri çıkmadı.Katılımcılar gelecek sene de Avrupa ve krizi masaya yatıracak.


Yazan - 29 Ocak 2012. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x