Deportivo, ‘Los Turcos’ (Türkler) olarak biliniyor


1447173144236

 

 

Deportivo, ‘Los Turcos’ (Türkler) olarak biliniyor

 

 

Deportivo, İspanyol halkı arasında ‘Los Turcos’ (Türkler) olarak biliniyor. Peki İspanya’nın kuzeybatısında yer alan bu A Coruna şehrinin Türklerle bağlantısı nereden geliyor?.

 

‘TÜRK OLMAK GURURDUR ÇÜNKÜ…’

 

Galatasaray’ın genç yıldızı Emre Çolak’ın yeni adresi Deportivo La Coruna oldu. G.Saray alt yapısından yetişip İspanya’nın yolunu tutan Arda Turan’ın izinden giden Emre Çolak İspanya’da ‘Los Turcos’ olarak bilinen Deportivo’nun tarihindeki ilk Türk futbolcu oldu. Deportivo futbol takımı lakabı Los Turcos yani Türklerdir. Böyle denmesinin sebebi Osmanlı devrine dayanmaktadır. İspanya’nın Galiçya bölgesini temsil eden Deportivo La Coruna’nın Osmanlı Devleti’ne dayanan derin bir tarihsel geçmişi var.

 

 

İşte Deportivo’ya ‘Los Turcos’ lakabı verilmesinin sebebi:

 

LOS TORCOS LAKABI NEREDEN GELİYOR?

 

Deportivo – Celta Vigo arasındaki rekabet futbolseverlere Real Madrid – Barcelona, Liverpool-Manchester United, Rangers-Celtic gibi rekabetler kadar çekici gelmeyebilir. 20 Takımlı La Liga’da puan durumunun en altında olmaları da bunu destekler nitelikte. Fakat bu rekabeti çekici kılan şey ise rekabetin Barbaros Hayrettin Paşa’ya kadar uzanan tarihsel derinliği.

 

1447173170404

 

 

Rekabetin tarihsel derinliğine inecek olursak; Osmanlı Devleti Akdeniz’e hükmederken, İspanya’da küçük bir kent olan La Corunalı insanlar Barbaros Hayrettin Paşa’ya büyük destek verirler. Bu işbirliğini sindiremeyen komşu kentin Vigolu insanları, La Corunalıları hainlikle suçlarlar ve onlara ‘Turco’ yani ‘Türkler’ lakabını takarlar. La Corunalılarsa, bunun karşılığında Vigo kentinin Portekiz’e yakınlığı sebebiyle onlara ‘Portugués’ yani ‘Portekizli’ lakabını taktılar.

 

 

Hemen hemen her düşmanlık gibi, bu düşmanlık da yüz yıllar sonra futbola yansıdı. Celta Vigo’lu taraftarlar, yıllardır Deportivo’ya karşı oynadıkları her maçta ‘Türkler Dışarı!’ şeklinde ithamda bulunuyor. Deportivo taraftarları ise bu ithamlar karşısında, Türklüğün utanılacak değil övünülecek bir durum olduğunu savunup, La Coruna şehrinde ‘La Pasion Turca’adında bir dernek kurdu. Hatta ve hatta dernek kurmakla kalmayıp hemen hemen her maçtaRiazor stadının kale arkası tribününde dev bir Türk bayrağı açıyorlar. (fourfourtwo)


Yazan - 30 Mayıs 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x