Destek için çay yerine süt ikramı


160740

 

 

Antalya’daki ziraat odalarında misafirlere çay ve kahve yerine süt ikram ediliyor.

 

Antalya merkez ve ilçelerdeki ziraat odalarında, süt tüketiminin önemine dikkati çekmek ve üreticilere destek vermek amacıyla ziyaretçilere süt ikram ediliyor.

 

 

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, yaptığı açıklamada, üreticilerden günlük olarak alınan sütün kaynatıldığını ve gün boyu misafirlere ikram edildiğini söyledi.

 

 

Sütle ilgili kampanyanın bir süre önce Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) tarafından başlatıldığını belirten Alp, “Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar Türkiye genelindeki tüm odalara, ‘Bundan böyle gelen tüm misafirlere süt ikram edeceksiniz’ diye bir genelge yayımladı. Biz de Antalya’daki 12 ziraat odası olarak yaklaşık 20 gündür konuklarımıza süt ikram ediyoruz.” dedi.

 

 

Süt üreticisinin zor bir dönemden geçtiğini, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının müdahalesinden önce sütün litre fiyatının 80 kuruşa kadar indiğini, müdahale ile 1 liranın biraz üzerine çıktığını anlatan Alp, şöyle konuştu:”

 

 

Alp, üreticinin ayakta kalabilmesi ve bir miktar kar edebilmesi için sütün litresinin en az 1,3-1,4 lira olması gerektiğini söyledi.

 

“Süt dağıtımı tüm yurda yayılmalıdır”

 

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar da 18 Mart’ta süt kampanyası başlattıklarını ifade ederek, “Kampanya sadece ziraat odalarımızla sınırlı kalmamalıdır. Tüm paydaşlarımızın ve sivil toplum örgütlerinin süt kampanyası başlatmasını arzu ediyoruz. Süt dağıtımı tüm yurda yayılmalıdır. Okul sütü programına ortaokul ve liseler de dahil edilmelidir. Bütün kamu kurum ve kuruluşlarında süt ve süt ürünleri tüketimi artırılmalıdır.” diye konuştu.

 

Herkesin bu kampanyayı desteklemesi gerektiğini dile getiren Bayraktar, “Tüm halkımız ileride eti pahalı yemek istemiyorsa bu kampanyaya destek vermelidir. Süt üreticisini desteklemek hem hayvancılığı ayakta tutacak hem de tüketiciler eti pahalı yemek zorunda kalmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’de yıllık kişi başına düşen içme sütü 15,5 kilogram

 

Bu arada TZOB verilerine göre, Türkiye’de kişi başı içme sütü tüketiminin yıllık 15,5 kilogram olduğu hesaplanıyor.Yıllık kişi başı içme sütü tüketimi Kolombiya’da 127,5 kilogram, Avustralya’da 109,1 kilogram, İsviçre’de 96,6 kilogram, Kanada’da 93,4 kilogram, ABD’de 94,7 kilogram, Rusya Federasyonu’nda 84,1 kilogram, Yeni Zelanda’da ise 77,7 kilogram düzeyinde bulunuyor.

 

AB’de kişi başı yıllık süt tüketimi ortalama 67,8 kilogram, Brezilya’da 55 kilogram, Arjantin’de 50,8 kilogram, Hindistan’da 40,6 kilogram, Meksika’da 39,9 kilogram, Japonya’da 32,4 kilogram, Peru’da 30 kilogram, Çin’de 10,2 kilogram, Endonezya’da ise 1,4 kilogram

AA


Yazan - 30 Nisan 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x