Dünya Yaban Hayatı Günü


 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşmenin (CITES) 1973 yılında imzalandığı gün olan 3 Mart günü, 2014 yılında Dünya Yaban Hayatı Günü olarak kabul edilmiştir.

Dünya Yaban Hayatı Günü yabani hayvan ve bitki türlerine dikkat çekmek ve korunmalarına yönelik faaliyetlerin önemini anlatmak amacıyla kutlanmakta, her yıl belirlenen konu başlıkları ile yaban hayatının korunmasına dair dünya genelinde farkındalık oluşturmak hedeflenmektedir.

Bizler de İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak yaban hayatına ilgi çekmek ve duyarlılık geliştirmek amacıyla klinik hizmetlerine dair tarifemize bu yıl yaban hayvanı tedavilerine ilişkin başlıklar da ekledik. Ayrıca farklı gruplara yönelik eğitimlerde yer alarak yaban hayatının önemi ve desteklenmesine dair bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz.

Bu yıl, 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü kapsamında yetkililere çağrıda bulunuyoruz.

Yaban Hayatının korunması ve yönetiminden sorumlu Bakanımız Sayın Veysel EROĞLU, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet FAKIBABA ve Ege Üniversitesi Rektörü Sayın Necdet BUDAK’ a sesleniyoruz:

İzmir’e Veteriner Fakültesi açmak kamu kaynaklarının yanlış kullanımı olacağı gibi genç nüfusun da hatalı yönlendirilmesi olacaktır. İlimizin herhangi bir İlçesine Veteriner Fakültesi açmak yerine, Yaban Hayatı Hekimliği Dalında Uzman Veteriner Hekim yetiştiren ve İlimiz hatta Ege Bölgemiz için etkin olacak Yaban Hayvanları Rehabilitasyonlarına da katkı sağlayacak tam donanımlı bir “Yaban Hayatı Uzmanlığı Merkezi” açılmalıdır. Biz, bu konuda İzmir Veteriner Hekimleri Odası olarak, her türlü mesleki desteği vermeye hazırız.

Sürdürülebilir yaşam her canlı türü için esastır. Her zaman olduğu gibi yaban hayatının korunması ve sürdürülebilir kılınması için Veteriner Hekimler olarak çalışmaya devam edeceğiz.

 

  1. Gökhan ÖZDEMİR

Başkan

İzmir Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu adına


Yazan - 2 Mart 2018. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SAĞLIK. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x