DÜNYA’ya Financial Times’tan ‘Yılın Dağıtımcısı’ ödülü


332862

 

Yayıncılık ve dağıtım dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan Financial Times Yılın Dağıtımcısı Ödülü’nü bu yıl DÜNYA aldı. Ödül, DÜNYA’ya sektörün kalbi sayılan Distripress Kongresi sırasında Dubai’de düzenlenen törenle takdim edildi.

 

 

 

Financial Times 2016 Yılın Dağıtımcısı Ödülü DÜNYA’ya verildi. DÜNYA ödüle, satışlarda küresel çapta yaşanan düşüş trendine rağmen, dağıtımda gösterdiği başarıyla basılı gazete satışlarında artış sağlaması nedeniyle layık görüldü.

 

DÜNYA’ya ‘En İyi Dağıtıcı Ödülü’, 500’e yakın delegenin katılımıyla 2-6 Ekim tarihleri arasında Dubai’de gerçekleştirilen Distripress Kongresi çerçevesinde takdim edildi. Yayıncılık ve dağıtım sektörünün dünya çapındaki yüksek prestijli ‘En İyi Dağıtıcı’ Ödülü’nü, DÜNYA Süreli Yayınlar Direktörü Deniz Öztepe, dünyanın önde gelen ekonomi yayını Financial Times’ın Global Basın Direktörü Janet White’ın elinden aldı.

 

FT 2016 ‘En İyi Dağıtıcı’ Ödülü’nün DÜNYA’ya verilmesine ilişkin gerekçede, “basılı gazete satışında dünyada düşüş trendinin yaşandığı bir dönemde sağlanan başarıya” dikkat çekildi. Geleneksel ‘Yılın Dağıtımcısı’ Ödülü için seçim yapılırken, dünyadaki genel koşulların elverişsizliğinin yanı sıra, yerel bazda yapılan değerlendirmede, Türkiye’nin de geride bıraktığımız bir yılda içinden geçtiği zorlu koşulların dikkate alındığı vurgulandı.

 

Bu koşullara karşın, halen satış artışı kaydedilmesinin ‘Yılın En İyi Dağıtıcısı’ ödülünün DÜNYA’ya verilmesinde belirleyici rol oynadığının altı çizildi. Satış artışı hedefine ulaşılmasında, bayi, abone ve toplu satışların yıl içindeki seyri ve sektörde yaşanan gelişmeler titizlikle değerlendirildi ve bu alanlarda elde edilen başarıda DÜNYA’nın “pro-aktif bir yaklaşım içinde ve kararlılıkla yürüttüğü çalışmasının kritik bir önemi olduğu” belirtildi. Gerekçede, DÜNYA’nın mutabakatla ödüllendirilmesinde, geçen yıla göre sağlanan somut yüzde 9’luk satış artışının belirleyici olduğu da kaydedildi.

 

Dağıtımın uluslararası ödül avcısı

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ve Körfez Bölgesi’nin öne çıkan ticaret merkezi Dubai’de toplanan Distripress Zirvesi çerçevesinde takdim edilen FT 2016 Yılın Dağıtımcısı Ödülü’nü DÜNYA üçüncü kez alma başarısını gösterdi.

 

DÜNYA, bu ödüle daha önce 2008 ve 2013 yıllarında da sahip olmuştu. Yayıncılık alanında olduğu kadar dağıtım alanında da özgün modeliyle dikkat çeken çalışmalara imza atan DÜNYA, FT Yılın Dağıtımcısı Ödülü’nü bu yıl ile birlikte üçüncü kez sahip olmanın yanı sıra, bu alanda birçok başka ödülün de sahibi.

 

2006 ve 2008 yıllarında olmak üzere iki kez ACE Uluslararası Tiraj ve Dağıtım Ödülleri kapsamında verilen ‘Yılın Uluslararası Dağıtıcısı Ödülü’nü kazandı. DÜNYA, uluslararası alanda lider ekonomi yayınlarından The Wall Street Journal Europe tarafından verilen ‘Distributor League Table’ Üstün Performans Ödülü’nü de 2006’dan bu yana toplam 6 kez aldı. Ayrıca, yine dünyanın önde gelen ekonomi yayını The Economist’in düzenlediği ‘Dağıtımda Mükemmellik Ödülü’ne de 3 kez layık görüldü.

 

Distripress’in etkin üyesi

 

Dünya yayıncıları ile dağıtıcılarını bir araya getiren Distripress, uluslararası yayıncılık ağının merkezi konumunda bulunuyor. 1955 yılında 13 ülkeden 16 üye ile kurulan İsviçre Zürih merkezli bu uluslararası platform bugün 70 ülkeden 275’ten fazla kurum üyeye sahip. 1987 yılından bu yana Distripress’in üyesi olan DÜNYA kuruluşun etkin oyuncuları arasında bulunuyor. Her yıl bir kez yayıncılarla dağıtıcıları dünya çapında bir merkezde bir araya getiren Distripress Kongresi, 2008’de DÜNYA’nın ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirilmişti. Bu yıl Dubai’de yapılan Distripress Kongresi, gelecek yıl ise Portekiz’in başkenti Lizbon’da uluslararası yayıncıları ve dağıtımcıları bir araya getirecek.


Yazan - 10 Ekim 2016. Kategori MANŞET, ETKİNLİKLER. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x