Edirne için kırmızı alarm!


96760

 

 

 

 

 

 

Bulgaristan, Tunca ve Meriç nehirlerindeki su seviyesinin rekor düzeye ulaşması nedeniyle “kırmızı alarm” ilan etti.

 

 

Bulgaristan’da aşırı yağışların ardından sel baskınlarının yaşandığı bölgelerde durum normale dönerken nehir ve barajlardaki su seviyesinin kritik düzeye ulaştığı bildirildi.

 

Çevre ve Sular Bakanlığından yapılan açıklamada, Meriç ve Tunca nehirleri için kırmızı alarm ilan edildiği, ülke genelinde dokuz barajın taştığı belirtildi.

 

Ülkenin güneyinde bulunan ve taşan dokuz barajdan üçü olan Kırcaali, Studen Kladenets ve İvaylovgrad’ın suları Yunanistan üzerinden Meriç ve Tunca nehirleriyle Türkiye’ye ulaşıyor.

68-001

Çevre ve Sular Bakanlığı, Tunca ile Meriç nehirlerindeki su seviyesinin rekor düzeye ulaşması nedeniyle Yunanistan ve Türkiye’nin uyarıldığını açıkladı.

 

Bu arada Bulgar medyası, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Edirne’deki taşkınlarla ilgili bölgedeki vatandaşların sabrının tükendiğini ve zararlar konusunda dava açabilecekleri yönündeki sözlerine geniş yer ayırdı.

 

Bakan Eroğlu “Özellikle onlar birtakım barajlar yaptı ama barajların işletilmesinde, taşkın hacmini bırakmıyorlar maalesef. Bunu defalarca kendilerine söyledik, ikaz ettik. Ama oradaki vatandaşların da sabrı tükendi. Gerekirse Bulgaristan’a bu konuda dava açacaklarını ifade ettiler ben Edirne’deyken. Belki bunun yapılması faydalı olur diye düşünüyorum” demişti.


Yazan - 5 Şubat 2015. Kategori MANŞET, ÇEVRE. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oy
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x