Ege’nin İhracat Liderleri Ödüllerini Bakandan Aldılar

Sosyal medyada paylaş.

EIB ODUL TOPLU 

İHRACAT YILDIZI ŞAMPİYONLAR ÖDÜLLERİNİ EKONOMİ BAKANI ZAFER ÇAĞLAYAN’DAN ALDI

 Ege Bölgesi’nin 2012 yılında gerçekleştirdiği 17.5 milyar dolarlık ihracata, 5.3 milyar dolarlık katkı sağlayan ihracat şampiyonları Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen “2012 Yılı İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde ödüllendirildi. İhracat şampiyonlarının ödüllerini Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan verdi.  

 

İzmir Hilton Oteli’nde düzenlenen “2012 Yılı İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nde Ege İhracatçı Birlikleri üyesi 55 firma, 57 ödülün sahibi oldu. 57 firma 2012 yılında Ege İhracatçı Birlikleri’nden 5.3 milyar dolar ihracata imza attı.

 

Ege İhracatçı Birlikleri’nin “2012 Yılı İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’ne Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, AK Parti İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, CHP Aydın Milletvekili Osman Aydın, CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve 300’ün üzerinde seçkin davetli katıldı.

 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan “Ege İhracatçı Birlikleri İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nde yaptığı yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ihracata dayalı büyüme modelinde büyük başarıya imza attığını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti; “10 yıl önce 36 milyar dolar ihracat yapan Türkiye’nin bugün 152.6 milyar dolar ihracata ulaştı. Bunu AB eksenli ihracat yapılanması yerine pazar çeşitlendirmesi ile tüm ihracatçılarımız başardı. Bu başarıyı Türkiye’nin eksenini kaydırıyorlar eleştirileri altında yaptık. Türkiye’nin ekseni dünya eksenidir” dedi.

 

 2023 hedefine ulaşma konusunda yeni teşvik sistemini uygulamaya koyduklarını anlatan ve teşvik sisteminden yararlanmak isteyen girişimciler için kapıları sonuna kadar açtıklarını kaydeden Çağlayan,  “Gelinen seviye başarılı ama yetmez, daha gidecek yolumuz var. Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. Yılını, 2023’ü hedefledik. 500 milyar dolar ihracat hedefi, 2 trilyon dolarlık bir ekonomi ve 3 trilyon dolarlık ticaret hacmi olan bir ülke olmasını hedefledik. Bunu da başaracağız. Bu hedefleri 2023’ten önce yakalayacağız. Üretim yapısını değiştirmek zorundayız. 90 milyon ton ürün ihracatı karşılığı 152. 6 milyar dolarlık gelir elde ettik. Yaptığımız ihracatın kilogram fiyatı 1 dolar 58 sent. İyi olsa da bu yetmez. Almanya’nın 4, Japonya’nın ihracatının kilogram karşılığı 3.5 dolar. Bizim de en az 2.5- 3 dolarlar mertebesine çıkarmamız gerekiyor. Bu da inovatif ve katma değeri yüksek ürün ihracatıyla mümkün. Bunun için yeni teşvik sistemini uygulamaya koyduk” şeklinde konuştu.

 

EİB Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu ise ihracatta zor bir yılı geride bıraktıklarını, global kriz ve sıkıntılar nedeniyle hedefledikleri noktalara ulaşamasalar da ihracatı artırmayı başardıklarını belirtti. 2012 yılında EİB kayıtlarına göre 223 ülkeye 11,4 milyar dolar ihracat yapıldığını, 2013’de bu rakamın 12,5 milyar doların üzerine çıkarılmasının hedeflendiğini dile getiren Türkmenoğlu, Ege Bölgesi’nin diğer birliklerin rakamları da katıldığında toplam ihracatının 17,5 milyar dolar, ithalatının ise 17,7 milyar dolar olduğunu, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 99 olduğuna dikkat çekti.

 

Türkmenoğlu, bir süredir düşüşte olan AB ülkelerine ihracatın Ocak ayıyla birlikte artışa geçtiğine işaret ederek, bu tablonun devamı için avro/dolar paritesinin 1,32’nin altına düşmemesi gerektiğinin de altını çizdi.

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ise Türkiye’nin ihracatı geçen yıl yüzde 13,5 artarken AB’ye ihracatın yüzde 6 düştüğünü, yeni pazarlar bulma konusunda büyük bir çalışma bulunduğunu, bu konuda en büyük destekçilerinin Bakan Çağlayan olduğunu, kendisine teşekkür ettiklerini belirtti.2013 yılında 160 milyar dolarlık hedef koyduklarını, bu rakama ulaşmak ve katma değeri artırmak için inovasyon, tasarım, Ar-Ge ve markalaşma çalışmalarına yönelik projelere ağırlık verdiklerini belirten Büyükekşi, ”Geçen yıl bu kadar büyük zorluğa rağmen böyle bir artışın sağlanmasında her ihracatçının emeği, bir katkısı var. Marifet iltifata tabidir. Bu başarıyı gösterenlere iltifat etmemiz gerekiyor” dedi.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aziz Kocaoğlu da yaptığı konuşmada, İzmir’deki sanayi potansiyeline dikkat çekerken, kente EXPO hedefi kapsamında turizm ve hizmet sektöründe de özel teşvikler sağlanması gerektiğini söyledi.

 

 Konuşmasında ihracatta gelecek dönem stratejileri, enerji ve yatırım teşvikleriyle ilgili bilgiler veren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İzmir’de Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak yeni fuar alanının da fuarcılığa sağlanacak teşviklerden yararlanabileceğini belirtti. Çağlayan, Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na seslenerek, ”Yeni teşvik sisteminde dükkan sizin. 50 bin mterakere alan üzeri kapalı alan yatırımlarını 5. bölge destekleriyle destekliyoruz, İzmir’e hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

Bakan Çağlayan, İzmir’in EXPO adaylığı konusunda da gittiği tüm ülkelerde lobi yaptığını, görüşmelerinde ilk gündem maddesinin EXPO olduğunu, önceliğin EXPO’ya verildiğini, olimpiyat adaylığıyla ilgili taleplerin EXPO konusundan sonra gündeme getirildiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Sosyal medyada paylaş.

URL: http://www.ciftlikdergisi.com.tr/?p=38055

Yazan - Şub 27 2013. Kategori EKONOMİ. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık

Yoruma kapalı

| Designed by Mavikedi internet Hizmetleri |