Ekonomi Bakanı’na Tebrik Ziyareti


tk2

 

 

 

 

BESD-BİR Yönetim Kurulu’ndan Ekonomi Bakanı’na Tebrik Ziyareti

 

 

 

BESD-BİR Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri, 65. Hükümet’te Ekonomi Bakanı olarak görev alan Nihat Zeybekci’yi hem tebrik etmek hem de sektörün güncel sorunlarını aktarmak için makamında ziyaret etti. Görüşmede gündem; ihracatın artırılması ve yeni pazarlar için destek oldu.

 

 

 

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Dr. Sait KOCA, Başkan Yardımcısı Süleyman ÖZTÜRK, Sayman Üye İpek ÜSTÜNDAĞ, Yönetim Kurulu Üyeleri K. Nezih GENCER, Mehmet KESKİNOĞLU ve Genel Sekreter Prof. Dr. Ahmet ERGÜN’den oluşan heyet, 65.Hükümet’in Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKÇİ ile bir araya geldi. Besd-Bir Başkanı Dr. Sait Koca Sayın Bakan’a yeni görevinde başarılar dileyerek söze başladı ve beyaz et sektörün gündemindeki sorun ve konuları anlatıp sektörün mutlak ihracat yapması gereğini vurguladı.

 

 

 

Beyaz et ihracatının 2015 yılında gerek ton bazında ve gerekse dolar karşılığı olarak ciddi düşüşler yaşandığını ve bu durumun 2016 yılında da azalarak sürdüğüne dikkat çeken BESD-BİR Başkanı Dr. Koca; “Sektörümüzün, dünya pazarlarındaki rekabette güçlü olabilmesi için ihracat desteğinin artırılmasını bekliyoruz. Geçmişte dolar/ton bazında verilen ihracat desteğinin TL/tona dönüştürülmesi ile birlikte azaldı, bunun tekrar yükseltilmesine ihtiyacımız var. Yeni dış pazarlar oluşturulmasının önemi ve gereği her geçen gün artmaktadır. Özellikle Suudi Arabistan pazarlarında yer alabilmemiz için sektörümüz üç yıllık bir ihracat desteğine ihtiyaç duymaktayız. Dünya standartlarında üretimi gerçekleştirilen piliç etinin ihracatının yeni pazarları olarak AB ve bununla irtibatlı olarak Japonya öncelikli hedefimiz ve bu pazarlara girebilmek için Hükümet’ten destek bekliyoruz. Türkiye beyaz et sektörü Türkiye’nin gururu olmaya devam edecektir” diye konuştu.

 

tk1

 

Görüşme sonrasında mevcut sorunlar ve çözüm önerileri içeren bir rapor da Dr. Sait Koca tarafından Sayın Bakana sunuldu. Son derece samimi ve yapıcı bir ortamda gerçekleştirilen görüşmede Dr. Sait Koca, beyaz etle ilgili kamuoyunda yaratılan bilgi kirliliğinden şikâyet ederek, Türkiye’de sektörün dünyadaki pek çok ülkeden ileride olduğunu vurguladı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise piliç etini severek yediğini söyledi.

 

 

BESD-BİR Hakkında:

 

Beyaz et tüzel temsilcisi durumunda bulunan BESD-BİR, sektörün sorunlarına sahip çıkmak amacıyla 1992 yılının son günlerinde “Damızlık Tavukçuluk Derneği’ olarak kurulmuş 1994 yılında beyaz et sanayicilerinin de katılımı ile “Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği” (BESD-BİR) adını alarak geniş tabanlı yeni bir oluşum haline gelmiştir. Birlik, bugün Türkiye’nin toplam kanatlı eti, kuluçkalık yumurta ve civciv üretiminin yaklaşık %91’ini karşılamakta ve kanatlı sektörünü en üst düzeyde temsil etmektedir. Derneğin amacı kanatlı eti sanayinin gelişmesi, işletmelere katkı sağlayacak değerler yaratılması, sektörün en doğru şekilde temsili ve kamu-sanayi ilişkilerinde gerekli iletişimin sağlanması için çalışmalar yapmaktır. BESD-BİR’e kayıtlı 28 üye firma bulunmaktadır. BESD-BİR sektörün gelişimi için ilgili tüm paydaşları ile birlikte çalışmaktadır. Dernek, Tarım Şuralarına katılır, Kalkınma Planı hazırlığı çalışmalarında Özel İhtisas Komisyonlarında görev alır, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın özellikle Et ve Et Ürünleri İhtisas Alt Komisyonu olmak üzere birçok çalışmalarında yer alır. Bunların dışında, sektörle ilgili olarak kamu kurumlarınca yapılan kanun, kararname ve yönetmelik hazırlık çalışmalarında BESD-BİR, tek temsilcisi sıfatıyla kanatlı eti sektörü adına görüş bildirmekte, söz konusu çalışmalara yaptığı katkılarla pratiğe uygun bir mevzuatın çıkarılmasına çaba sarf etmektedir.


Yazan - 15 Haziran 2016. Kategori MANŞET, HAYVANCILIK, SİYASET. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazı yoruma kapalı fakat geri izlemeye açık
0 0 Oylar
Okuyucu puanı
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Bütün yorumları gör
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
0
Düşünceleriniz bizim için önemlidir, lütfen yorum bırakınız.x
()
x